Oddalająca się perspektywa podwyżki stóp procentowych w USA

platformy forex

07/09/2016 Oddalająca się perspektywa podwyżki stóp procentowych w USA

Notowania we wtorek na rynkach europejskich z pewnością nie należały do łatwych dla inwestorów. Po poniedziałkowej nieobecności wracali na rynek Amerykanie, co już wzbudzało niepokój, a do tego sytuacji nie poprawiały napływające dane makroekonomiczne. W rezultacie poziomy zamknięcia na parkietach Starego Kontynentu były mieszane. Niemiecki DAX zakończył dzień wzrostem o 0,14%, brytyjski FTSE100 stracił 0,78%, a francuski CAC40 spadł o 0,24%. Na warszawskim parkiecie, w przypadku indeksu największych spółek, po całodniowej batalii kupujących ze sprzedającymi notowania finalnie zakończyły się wzrostem o 0,16%, a obroty na całym rynku osiągnęły poziom 780 mln złotych.

Kalendarz makroekonomiczny nie był we wtorek nad wyraz rozbudowany, jednak warto zwrócić uwagę na kilka odczytów.

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

Rano poznaliśmy decyzję Banku Rezerwy Australii o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (1,5%), co było zgodne z zakładanymi prognozami. Zdaniem Członków Banku dotychczasowy poziom stóp jest sprzyjający zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu, a to z kolei powrotowi inflacji do wyznaczonego celu. Jedną z istotniejszych publikacji był finalny odczyt PKB strefy euro za II kwartał bieżącego roku. Zgodnie z raportem instytucji Eurostat wartość wskaźnika wzrosła sezonowo o 0,3% z 0,3% w poprzednim kwartale, co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Poznaliśmy również wstępny odczyt dynamiki zamówień w niemieckim przemyśle, które wzrosły w lipcu o 0,2% w ujęciu miesięcznym, natomiast w ujęciu rocznym odnotowały spadek o 0,7%. Analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu 0,5% i spadku o 0,2%.

Po południu natomiast poznaliśmy fatalny odczyt indeksu ISM (Institute of Supply Management)  dla usług ze Stanów Zjednoczonych. Wartość wskaźnika spadła w sierpniu do 51,4 pkt. z 55,5 pkt. (prognoza 55 pkt.). Wniosek z tego, że wzrost gospodarczy zaczyna w USA wyhamowywać i wydaje się nieprawdopodobne, aby w takich warunkach, dodatkowo przed wyborami prezydenckimi Rezerwa Federalna miała podnosić koszt pieniądza w USA.

We wtorek rano złoty znów umocnił się do euro i dolara, ale zdaniem analityków polska waluta może jednak mieć kłopoty z kontynuowaniem aprecjacji - przeszkadzać w tym może niewykluczona obniżka ratingu Polski przez agencję Moody’s. Ryzyko związane z Moody's oraz podwyżkami stóp Fed może ciążyć również krajowym obligacjom. We wtorkowy poranek w notowaniach złotego nie widać było obaw o obniżkę ratingu przez Moody's, a kurs EUR/PLN spadł do 4,3340 i był to najniższy poziom od 30 sierpnia. Podobnie wyglądała sytuacja na parze USD/PLN, która była rano kwotowana po 3,8840.

W środę rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Większość ekonomistów ocenia, że prezes EBC Mario Draghi zdecyduje się na przedłużenie QE w sytuacji utrzymywania się inflacji w strefie euro blisko zera i możliwemu zagrożeniu dla gospodarki regionu po czerwcowym głosowaniu Brytyjczyków, którzy wybrali Brexit. Dowiemy się również, jak kształtują się wyniki lipcowej produkcji przemysłowej w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Rodzimi inwestorzy poznają decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Wieczorem natomiast zostanie opublikowany raport dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej Stanów Zjednoczonych, czyli Beżowa Księga.

 

Sesja w USA:

Rynek akcyjny w Stanach Zjednoczonych zamknął wtorkowy handel wzrostami. W momencie zamknięcia na Giełdzie w Nowym Jorku, indeks Dow Jones Industrial Average zyskał na koniec dnia 0,25%, S&P500 wzrósł o 0,30%, a Nasdaq Composite o 0,50%.

 

Waluty:

Wtorkowe notowania dla EURUSD zakończyły się wzrostem o 0,98% do poziomu 1,1256.

Kurs EURGBP zakończył dzień praktycznie bez zmian, tracąc na koniec dnia 0,02% docierając do poziomu  0,8375, natomiast EURJPY stracił 0,40 % osiągając 114,83.

Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3287 PLN za euro, 3,8492 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9718 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,1607 PLN za funta szterlinga.

 

Surowce:

Złoto zakończyło wtorkowe notowania wzrostem o 1,37% do poziomu 1349,40 USD za uncję. Srebro natomiast zyskało 2,57% i osiągnęło poziom 20,138 USD za uncję. W przypadku ropy naftowej, odmiana WTI zakończyła dzień na poziomie 44,83 USD za baryłkę, tracąc tym samym 0,53%, natomiast odmiana Brent spadła o  0,78% i była notowana po 47,26 USD za baryłkę.

Więcej informacji na naszej stronie Patron Fx opinie. Zapraszamy!

 

Konrad Mikołajko

Head of Support

 

 

[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.