Wraca spokój. I co dalej ?

platformy forex

16/09/2016 Wraca spokój. I co dalej ?

W czwartek na europejskie giełdy powrócił spokój po okresie podwyższonej zmienności zapoczątkowanej w zeszły piątek, która była spowodowana spekulacjami na temat przyszłości polityki monetarnej w USA, między innymi na fali sprzecznych sygnałów płynących z wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej USA. Warszawski indeks największych polskich spółek zakończył notowania wzrostem o 0,53%, jednak przy bardzo niewielkim obrocie, który na całym rynku osiągnął niecałe 500 mln złotych. Bardzo podobnie zachowały się główne europejskie rynki, gdyż niemiecki DAX zyskał 0,51%, brytyjski FTSE100 wzrósł o 0,85, a francuski CAC40 o 0,07%.

Wśród publikowanych wczoraj danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę między innymi na odczyt inflacji konsumenckiej w strefie euro. Zgodnie z oczekiwaniami inflacja bazowa CPI w ujęciu miesięcznym znalazła się na poziomie 0,1%, a w ujęciu rocznym wyniosła 0,2%.

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

Nie zaskoczyły również inwestorów banki centralne Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, które pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Pozytywnie zaskoczyła za to publikacja wyników sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. W sierpniu oczekiwano spadku o 0,4%, a finalnie wyniósł o 0,2%.

W centrum uwagi inwestorów były dane z gospodarki amerykańskiej. Nieco gorsze od oczekiwań okazały się dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej za sierpień. Bez zmian i poniżej konsensusu, były sierpniowe ceny produkcji sprzedanej w sierpniu. Lekko in plus zaskoczyły tygodniowe dane o bezrobociu oraz odczyt indeksu Fed z Filadelfii. Natomiast niższy od prognoz był indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork.

Powyższe dane nie zmieniły zasadniczo oczekiwań rynku w kwestii decyzji o poziomie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że wyceniane przez traderów na rynku terminowym prawdopodobieństwo podwyżki stóp na posiedzeniu Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu nie przekracza 15%, natomiast szansa na podwyżkę na grudniowym posiedzeniu wyceniono na 51%.

Po kilku spadkowych sesjach w czwartek zyskiwały ceny ropy naftowej. Cena odmiany WTI wzrosła o około 0,7, a odmiany Brent o 1,6%. Informacyjnie, surowiec stracił w ciągu minionych 5 dni notowań blisko 8%.

Dziś poznamy między innymi o 14:30 inflację CPI dla USA, zaś o 16:00 indeks Uniwersytetu Michigan za wrzesień. Rodzimi inwestorzy natomiast warto aby zwrócili uwagę na publikację przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w naszym kraju. Warto również zaznaczyć, iż dziś również wygasać będą wrześniowe serie instrumentów pochodnych, także rynkiem rządzić będą „trzy wiedźmy”.

 

Sesja w USA:

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła jednoprocentowe wzrosty na głównych indeksach. Przyczyniły się do tego z pewnością w miarę pozytywne dane z gospodarki USA, a także rosnące ceny ropy naftowej. W rezultacie indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,99%, S&P500 zyskał 1,01%, a Nasdaq Composita 1,47%.

 

Waluty:

Kurs EURUSD na koniec czwartkowych notowań dotarł do poziomu 1,1244, a tym samym spadł o 0,05%. Para EURGBP straciła 0,08% i osiągnęła poziom 0,8493, natomiast EURJPY spadła o 0,38% osiągając 114,79.

Polska waluta jest dziś rano wyceniana przez rynek następująco: 4,3280 PLN wobec euro, 3,8517 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9573 PLN wobec franka szwajcarskiego i 5,0846 PLN wobec funta szterlinga.

 

Surowce:

Notowania złota w czwartek spadły o 0,61% do poziomu 1313,50 USD za uncję. Srebro straciło 0,13% i było notowane po 19,041 USD za uncję.

Ropa naftowa, w przypadku odmiany WTI, wzrosła o 0,76% docierając do poziomu 43,91 USD za baryłkę. Odmiana Brent natomiast zyskała 1,61% i była notowana po 46,59 USD za baryłkę.

Jak na taką sytuację zareagują tranderzy inwestujący online?

Konrad Mikołajko

Head of Support

[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.