Uodpornienie rynków na ataki w Europie

platformy forex

26/07/2016 Uodpornienie rynków na ataki w Europie

Poniedziałkowe notowania na europejskich parkietach przyniosły w większości przypadków wzrosty. Giełdy europejskie w najmniejszym stopniu nie przejęły się weekendowymi kolejnymi atakami w Europie i w USA. Można odnieść wrażenie, że rynki już całkiem się tym nie przejmują. Niemiecki DAX wzrósł o 0,50%, francuski CAC40 zyskał 0,16%, a brytyjski FTSE100 stracił 0,30%. Na tle zachodnich parkietów indeks WIG 20 wypadł naprawdę dobrze, gdyż zyskał na koniec poniedziałkowych notowań 1,21%. Jedyne co może martwić, to stosunkowo niskie obroty, które na całym rynku wyniosły wczoraj niewiele ponad 600 mln złotych.

Zmienność na rynkach europejskich również dawała wiele do życzenia, ale praktycznie pusty kalendarz makroekonomiczny nie dawał impulsów do aktywniejszego handlu.

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

Rano dowiedzieliśmy się jak kształtuje się bilans handlu zagranicznego w Japonii, który w czerwcu odnotował wzrost o blisko 700 mld jenów. Z pewnością zadowalającą informacją jest systematyczny spadek ujemnej dynamiki eksportu. Można mieć nadzieję, że ta tendencja utrzyma się na dłużej, a według ekspertów z pewnością pomogłoby osłabienie jena. To jednak zależy od dalszych decyzji Bank of Japan, które poznamy już w najbliższy czwartek.

W Polsce natomiast została opublikowana wysokość stopy bezrobocia. W czerwcu spadła z 9,1% na 8,8% (prognoza 8,7%). Od 2014 roku, kiedy stopa bezrobocia wynosiła 14%, spadek do 8,8% jest naprawdę imponujący. Jako ciekawostkę można dodać, iż osiągnęliśmy najniższy poziom bezrobocia od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny głównie skoncentrowany będzie na odczytach ze Stanów Zjednoczonych. Poznamy między innymi odczyt indeksu cen domów S&P/Case Shiller, indeks PMI dla usług, informacje na temat sprzedaży nowych domów, a także indeks zaufania konsumentów Conference Board i indeks Fed z Richmond. Późnym wieczorem zostaną opublikowane dane dotyczące cotygoniowej zmiany zapasów paliw.

 

Sesja w USA:

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła spadki po wzrostach w ubiegłym tygodniu, a indeksy giełdowe w dół ciągnęły spadające ceny ropy naftowej. Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones Industrial Average największy negatywny wpływ na notowania miał koncern paliwowy Chevron. Na wartości traciły również akcje innego dużego amerykańskiego koncernu paliwowego, spółki Exxon.

W rezultacie indeks S&P 500 spadł o 0,30%, Dow Jones Industrial Average na koniec dnia stracił 0,42%, natomiast Nasdaq Composite 0,05%.

 

Waluty:

Poniedziałek dla EURUSD zakończył się wzrostem o 0,16% do poziomu 1,0994.

Kurs EURGBP spadł o 0,05% i osiągnął poziom 0,8367, natomiast EURJPY stracił 0,10% i dotarł do poziomu 116,30.

Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3671 PLN za euro, 3,9679 PLN za dolara amerykańskiego, 4,0272 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,1886 PLN za funta szterlinga.

 

Surowce:

W trakcie poniedziałkowej sesji traciło delikatnie złoto, które zakończyło wczorajsze notowania stratą 0,29% do poziomu 1319,30 USD za uncję. Srebro natomiast straciło  0,21% i osiągnęło poziom 19,615 USD za uncję. Dalsze spadki cen notowała wczoraj ropa. Na koniec dnia baryłka odmiany WTI tego surowca wyceniana była na 43,13 USD (-2,40%), co jest najniższym poziomem od 10 maja tego roku, jednak perspektywy dla cen ropy nadal pozostają negatywne. Odmiana Brent zakończyła dzień na poziomie 44,72 USD za baryłkę, tracąc tym samym 2,12%.

Więcej informacji na temat owych zależności na naszej stronie Patron Fx, gdzie opinie wyrażają nasi specjaliści.

Konrad Mikołajko

Head of Support

 

[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.