Przelewy SEPA – Jak działają i jakie są rodzaje?

Przelewy SEPA – Jak działają i jakie są rodzaje?


Chcesz się dowiedzieć, czym są przelewy SEPA? Dobrze się składa. Zgromadziliśmy najważniejsze informacje na temat tej motody płatności. W tym wpisie wyjaśnimy: Czym są transfery SEPA, oraz w jaki sposób działają? Gdzie można je wysłać? Jakie są dostępne opcje na wykonanie takich transakcji? A także, jak wykonać taki przelew – instrukcja krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

Przelewy SEPA– czym są?


Czym są przelewy SEPA? Mówiąc krótko, są to płatności w państwach członkowskich SEPA. Nazwa “SEPA” pochodzi z ang. wyrażenia Single Euro Payments Area, czyli fachowo znana jest jako Jednolity Obszar Płatności w Euro. Jest to system stworzony, w celu ułatwienia rozliczania płatności we wspólnej walucie pomiędzy państwami członkowskimi. Służy do zlecania i odbieranie pieniędzy między dwoma kontami bankowymi znajdującymi się w obszarze euro. Mogą to być zarówno rachunki bankowe prowadzone w jednym kraju lub dwóch różnych. Zasadniczo rzecz biorąc, transfery te mają pełnić taką samą funkcję jak przelewy krajowe. Co oznacza, że czas realizacji tej usługi oraz koszty powinny być zbliżone do transakcji lokalnych.

Jakie są rodzaje przelewów SEPA?


Wyróżniamy trzy rodzaje transferów SEPA: polecenie przelewu SEPA (The SEPA Credit Transfer) , natychmiastowy przelew SEPA (The SEPA Instant Credit Transfer) oraz polecenie zapłaty SEPA (The SEPA Direct Debit Transfer). Każdy z nich pełni inną funkcję, zapoznaj się z ich najważniejszymi cechami.

Polecenie przelewu SEPA


Polecenie przelewu SEPA to flagowy produkt na rynku płatności euro. Najczęściej używany jest do wykonywania jednorazowych przekazów. Gdybyśmy mieli go porównać to jest bardzo podobny do standardowego przelewu krajowego wykonywanego pomiędzy rachunkami lokalnymi. Dlaczego? Czas oraz koszt realizacji tego przelewu jest bardzo podobny. Jedyne różnice to:

 • waluta transakcji: przelew krajowy wykonujemy w polskich złotych, a SEPA w euro;
 • numer rachunku: do przelewu krajowego potrzebujemy 26-cyfrowego numeru konta, do SEPA zaś numeru w formacie IBAN

Natychmiastowe przelewy SEPA


Kolejny typ przelewu to SEPA Instant, znany jako przelew natychmiastowy. Jest nowym rodzajem usługi oferowanej przez banki. Co sprawia, że nie wszystkie banki w kraju oraz poza granicami oferują jego usługi. Powstał pod koniec 2017 roku i od tego czasu coraz więcej placówek bankowych decyduje się wprowadzić go do swojej oferty. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z tego przelewu to środki powinny trafić do odbiorcy już w ciągu kilku sekund. Nic więc dziwnego, że nazywa się Instant, czyli natychmiastowy. W dodatku można go nadać i odebrać przez cały rok – jest dostępny 24/7. Jest to usługa wyprzedzająca inne propozycje instytucji finansowych, które są zależne od dni wolnych od pracy czy też rozmaitych świąt.


Pamiętaj! Aby móc zrealizować przelew natychmiastowy SEPA, banki obydwu stron transferu bezwarunkowo muszą być członkami SEPA Instant. Tylko wtedy transakcja zostanie przeksięgowana szybko i bezproblemowo. Warto również dodać, że jest to usługa płatna w granicach około 20 złotych, oczywiście w zależności od banku.

Wysyłaj walutę szybko i wygodnie

Polecenie zapłaty SEPA


Trzecim a zarazem ostatnim rodzajem przelewu jest polecenie zapłaty SEPA. W odróżnieniu od dwóch pozostałych transferów, ta opcja często stosowana jest do zlecania transakcji regularnych. Dla przykładu może to być comiesięczny opłata za najem, opłaty za telefon czy WI-FI lub stałe należności naszego kredytu. Główną różnicą tego przelewu jest to, że odbiorca przelewu pobiera wymaganą kwotę należności z naszego konta bankowego po uprzednim otrzymaniu zgody. Działa na zasadzie płatności „pull-based„. Innymi słowy, w tej opcji to beneficjent przekazu za naszym przyzwoleniem ściąga środki z rachunku. Jak to działa? Już wyjaśniamy:

 • Polecenie zapłaty to instrukcja od Ciebie do naszego banku lub instytucji płatniczej.
 • Najpierw upoważniamy kogoś do pobierania płatności z naszego konta w wymaganym terminie.
 • Udzielamy upoważnienia, wypełniając formularz do polecenia zapłaty – może to być formularz w wersji papierowej lub online.
 • W określonym dniu kwota jest pobierana z naszego konta.

Jest to wygodna usługa dla osób, które nie lubią lub nie mają czasu na pamiętanie o swoich zobowiązaniach. Wystarczy wszystkie opłaty ustawić na jeden konkretny dzień w miesiącu np. 10-tego. Wtedy, należy tylko posiadać wystarczające środki finansowe na swoim koncie a rachunki płaca się same. Proste i wygodne rozwiązanie.


Do jakich państw możemy wysyłać przelewy SEPA?

Aktualnie przelewy SEPA możemy wysyłać do 36 krajów należących do tego systemu. Poniżej znajduje się lista aktualnych:

• 27 krajów należących do Unii Europejskiej (m.in. Francja, Niemcy, Belgia lub Polska);
• 4 krajów obszaru w Europejskim Obszarze Gospodarczym (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) oraz Wielka Brytania chociaż nie jest już członkiem EOG;
• czterech państw, które mają indywidualne ustalenia monetarne z EU (Andora, San Marino, Monako i Watykan).

Jak zlecać przelewy SEPA – instrukcja krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się, jak zlecać przelewy SEPA w banku to przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję.

 1. Na samym początku tego artykułu wspomnieliśmy, że przelewy SEPA można wysłać tylko w walucie euro. Dlatego jeśli nie posiadasz rachunku walutowego to możesz wysłać przelew również z konta złotówkowego. Pamiętaj! Bank obciąży Cię wtedy za przewalutowanie i to dość sporo – nawet 1-2% transakcji.
 2. Sprawdź, czy bank nadawcy i odbiorcy należy do systemu objętego płatnościami SEPA. Jeśli nie, to przelew zostanie wysłany jako przelew zagraniczny SWIFT, który kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
 3. Przygotuj numer rachunku odbiorcy IBAN, jest on zazwyczaj poprzedzony krajem odbiorcy np. PL dla Polski lub DE dla Niemiec.
 4. Wybierając opcję przelewu natychmiastowego poniesiesz dodatkowe koszty.
 5. Wybierz opcję SHA, czyli podział kosztów między nadawcę i odbiorcę).
 6. Gotowe!

Wystarczy, że będziesz przestrzegać podanych wyżej zasad, a przelewy SEPA zawsze zlecisz tanio i szybko!


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *