Parkiet na Książęcej najsilniejszy w Europie

platformy forex

03/08/2016 Parkiet na Książęcej najsilniejszy w Europie

Traderów z platform inwestycyjnych zainteresował fakt, iż giełdy europejskie odnotowały spadki we wtorek, pociągnięte w dół akcjami sektora bankowego, gdyż obawy o stan banków w regionie pogorszyły nastroje. O ile głównym pretekstem strat na zachodnich parkietach Starego Kontynentu były w głównej mierze banki, to na giełdzie w Warszawie były głównym motorem wzrostów. Stało się tak za sprawą zaprezentowanej, praktycznie nowej ustawy frankowej, która z założenia ma generować dużo mniejsze koszty dla banków, a to z kolei wpływało na silne wzrosty cen akcji tych instytucji.

Głównym założeniem proponowanej ustawy, jak zaznaczył minister w Kancelarii Prezydenta RP, jest zwrot spreadów walutowych pobranych przez banki. Kwestia ustawowego przewalutowania kredytów na złotego powróci najwcześniej za rok. Do tego czasu banki powinny dobrowolnie wypracować model restrukturyzacji części kredytów walutowych.

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

Koszt zwrotu spreadów przez banki powinien wynieść mniej więcej 4 mld złotych, także jest to znacznie mniej, niż zakładany pierwotnie poziom kosztów związany z przymusowym przewalutowaniem, szacowany nawet na 70 mld złotych. To chyba stanowi wystarczającą odpowiedź, dlaczego sektor bankowy tak radośnie. Finalnie WIG20 zakończył dzień wzrostem o 2,36%, a obroty na całym rynku wyniosły 1,2 mld złotych.

Na globalnych rynkach stanowczo brakowało optymizmu. Z pewnością inwestorów rozczarowała propozycja nowego pakietu stymulującego, zastosowanego przez premiera Japonii, Schinzo Abe. Pakiet składa się z 13,5 bln jenów środków fiskalnych, a nowy pakiet wydatków wyniesie około 7,5 bln jenów, z czego największa część zostanie zastosowana w ciągu najbliższych dwóch lat. Jak twierdzą eksperci, choć całkowita wartość pakietu wynosi 28,1 bln jenów, to obejmuje ona również partnerstwa publiczno-prywatne i inne sumy, które nie są bezpośrednim wkładem rządu, mogą więc nie zapewnić natychmiastowego impulsu dla wzrostu gospodarki.

Warto zwrócić również uwagę na sektor bankowy w Europie, a głównie na dwóch gigantów – szwajcarski Credit Suisse Group AG i niemiecki Deutsche Bank AG. Obie instytucje opuszczą w przyszłym tygodniu indeks pięćdziesięciu największych europejskich spółek (Stoxx 50), w wyniku silnej presji w sektorze. Dla Deutshe Bank będzie to pierwszy raz od 1998 roku, kiedy nie będzie on komponentem Stoxx 50. Akcje obu banków były wczoraj mocno naznaczone na czerwono. Credit Suisse był 6% pod kreską w Szwajcarii, a Deutsche Bank 3,5% pod kreską we Frankfurcie.

W rezultacie niemiecki DAX zakończył dzień stratą 1,80%, francuski CAC40 spadł o 1,84%, a brytyjski FTSE100 o 0,73%.

Jakie dane makro dziś poznamy? Zacznijmy od tych, które już zostały ujawnione. Indeks PMI dla usług w Australii wzrósł z 51,3 pkt do 53,9 pkt. Indeks PMI dla usług w Chinach lekko rozczarował, gdyż wyniósł 51,7 pkt (prognoza wzrostu do 52,9 pkt.). Teraz czekamy na usługowe PMI z największych gospodarek europejskich, jak i całego Eurolandu. Później mamy analogiczny odczyt z Wielkiej Brytanii i USA. W Stanach Zjednoczonych pojawi się też podobny, a może i bardziej miarodajny indeks ISM, jednak to nastąpi dopiero o 16:00.To nie wszystko. O 11:00 mamy jeszcze czerwcową dynamikę sprzedaży detalicznej w Eurolandzie zaś o 14:15 raport ADP z USA. To raport prywatnej firmy Automatic Data Processing, będący pomiarem spadku lub wzrostu zatrudnienia.Czasami uważa się go za wstęp do payrollsów, jednak te poznamy dopiero w piątek. Zapowiada się zatem bardzo interesujący dzień.

 

Sesja w USA:

Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła spadki głównych indeksów. Uwagę głównie przyciągnęły ceny ropy naftowej, które po raz pierwszy od kwietnia spadły poniżej 40 USD za baryłkę. Z danych makro z USA rynek poznał we wtorek odczyt wskaźników wydatków oraz dochodów amerykańskich konsumentów w czerwcu. Wydatki wzrosły mocniej od oczekiwań, w czerwcu słabszy od konsensu był jednak wzrost dochodów Amerykanów. W momencie zamknięcia indeks Dow Jones Industrial Average stracił 0,49%, S&P500 spadł o 0,64%, natomiast Nasdaq Composite o 0,90%.

 

Waluty:

Wtorkowe notowania dla EURUSD zakończyły się wzrostem o 0,58% do poziomu 1,1227.

Kurs EURGBP zakończył dzień spadkiem o 0,76% do poziomu  0,8406, natomiast EURJPY stracił 0,89% docierając do poziomu 113,28.

Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3226 PLN za euro, 3,8563 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9905 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,1364 PLN za funta szterlinga.

 

Surowce:

Złoto zakończyło wtorkowe notowania wzrostem o 0,96% do poziomu 1364,40 USD za uncję. Srebro natomiast zyskało 0,85% i osiągnęło poziom 20,675 USD za uncję. Słaby sentyment na światowych rynkach szkodzi notowaniom ropy naftowej. Odmiana WTI zakończyła dzień na poziomie 39,51 USD za baryłkę, tracąc tym samym 1,37%. Natomiast odmiana Brent spadła o 0,81% i była notowana po 41,80 USD za baryłkę.

 

Konrad Mikołajko

Head of Support

 

 

[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.