Polski Złoty (zł) – waluta w Polsce

Polski Złoty (zł) – waluta w Polsce

Być może słyszałeś historie o tym, jak przed 1995 rokiem wypłatę odbierało się w milionach. Ówczesny 1 Polski Złoty odpowiadał 10 000 starych Złotych. Całkiem możliwe, że wśród Twoich rodziców lub dziadków znajdzie się jakiś „prawdziwy milioner”. Pensje do domu przynosiło się w ogromnych teczkach, a cała reszta i tak przecież była na kartki. A jak dziś wygląda waluta w Polsce? Ile tak naprawdę można za nią kupić? Na te i inne pytania odpowiadamy w kolejnym akapicie.

Historia polskiej złotówki w pigułce

Polski złoty został wprowadzony do obiegu dokładnie 29 kwietnia 1924 roku. Choć za datę wybicia pierwszej monety złotówkowej przyjmuje się rok 1663. Przeprowadzona na początku XX wieku reforma ówczesnego ministra finansów Władysława Grabskiego wyłączyła z użytku markę polską, która była oficjalną walutą Królestwa Polskiego. Z końcem października 1950 roku wprowadzono nowe pieniądze, które zostały przeliczone w oparciu o blisko 30-krotność w odniesieniu do grupy płac oraz o 100-krotność w odniesieniu do banknotów oraz depozytów w bankach. Następnie na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku miała miejsce tzw. hiperinflacja, gdzie do obiegu wprowadzono nominały o wartościach od 10 tyś. złotych do 2 milionów. Były to lata, kiedy każdy mógł zostać wspomnianym wyżej prawdziwym milionerem.

Obecna waluta w Polsce

Krajową walutą w Polsce jest Polski Złoty (w skrócie zł). Możemy również spotkać oznaczenie PLN, które wg. standardu ISO 4217 wskazuje na kraj pochodzenia (PL). Natomiast trzecią literą jest nazwa waluty (N-nowy polski złoty). Polska waluta występuje zarówno w banknotach jak i monetach. Jedynym bankiem, który ma prawo do emisji waluty w Polsce jest Narodowy Bank Polski. Jeden złoty (1zł) można podzielić na 100 mniejszych jednostek zwanych groszami (w skrócie gr).

Monety w Polsce

Poniżej znajduje się lista wszystkich polskich monet w obiegu.

Monety w obiegu
1 grosz
2 grosze
5 groszy
10 groszy
20 groszy
50 groszy
1 złoty
2 złote
5 złotych
Monety w Polsce

Banknoty w Polsce

Polska waluta występuje także w banknotach. Najmniejszą wartość posiada banknot 10-ciu złotych, a największym nominałem jest 500 zł.

Banknoty w obiegu
10 złotych
20 złotych
50 złotych
100 złotych
200 złotych
500 złotych

Na nominale 10 złotych w środkowej części awersu znajduje się portret księcia Mieszka I. Na rewersie widoczny jest denar w kolorze ciemnobrązowym. Srebrna moneta pochodzi z czasów panowania Mieszka I. Banknot jest chroniony wieloma zabezpieczeniami, takimi jak znak wodny i mikrodruk, które wskazują na jego autentyczność.

Banknot 20 złotych

20 złotych przedstawia portret króla Bolesława I Chrobrego. Na rewersie znajduje się denar, srebrna moneta z czasów panowania Bolesława Chrobrego. Kolory dominujący na banknocie to fiolet i róż.

Banknot 50 złotych

Banknot 50 złotych przedstawia wizerunek Kazimierza III Wielkiego z Orłem Białym. Na odwrocie znajduje się Orzeł Biały z pieczęcią króla Kazimierza III Wielkiego, a poniżej widać berło i jabłko. Banknot występuje w kolorze niebieskim.

Banknot 100 złotych

100 złotych przedstawia Władysława II Jagiełło. Na rewersie jest tarcza z Orłem Białym z płyty nagrobnej Władysława Jagiełły, herb Krzyżaków oraz Miecze Grunwaldzkie. Kolor banknotu jest ciemnozielony.

Banknot 200 złotych

Banknot 200 złotych przedstawia Zygmunta I Starego. Rewers przedstawia orła przeplatanego w sześciokącie literą S z kaplicy Zygmunta. Na banknocie dominują kolory brązowy i pomarańczowy.

Banknot 500 złotych

Banknot o nominale 500 złotych przedstawia portret króla Jana III Sobieskiego.

Jaka jest prawdziwa siła Złotego na rynku i co możemy za niego kupić?

Obecnie szacowany wskaźnik inflacji na koniec grudnia 2020 roku to 4,3%. Co pozwala nam się zbliżyć do wyniku z początku bieżącego roku, gdzie inflacja osiągała wskaźnik na poziomie 4,1%. W ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować także stosunkowo niewielki, aczkolwiek znaczący wskaźnik wzrostu podaży w odniesieniu do polskiej złotówki z 4,45 do 4,52. Dla porównania w tym samym czasie notowania euro przekroczyły próg 4,50, dolar amerykański wyceniono na kwotę 3,85 natomiast funt brytyjski utrzymuje się na poziomie 5 zł.

Jeszcze do niedawna wydawać by się mogło, że głównym czynnikiem warunkującym sytuację gospodarczo-ekonomiczną będzie COVID. Co prawda skutki pandemii na jakiś czas wstrzymały oddech na rynku. Zanim jednak zdecydujemy się przyjąć stanowczy punkt widzenia co do sytuacji złotego na globalnym rynku. Warto będzie przyjrzeć się dokładniej cyklowi koniunkturalnemu. Przyjęcie postawy pasywnej pozwoli nam zaobserwować trendy, szanse i możliwości dalszego rozwoju, a tym samym uodpornić się na ewentualną nadpodaż, jak miało to miejsce po kryzysie w 2008r.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *