Brak jednoznacznego sygnału

29/08/2016 Brak jednoznacznego sygnału

Europejskie giełdy zamknęły piątkowe notowania wzrostami po tym, jak przewodnicząca Fed, Janet Yellen poinformowała podczas swojego wystąpienia na długo wyczekiwanym sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole, że pozytywne dane makroekonomiczne, płynące w ostatnich miesiącach z amerykańskiej gospodarki, dają szansę na to, aby wrócić do normalizacji polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych, czyli podwyższyć stopy procentowe. Dodała również, że może zmienić zdanie, biorąc pod uwagę kolejne, napływające z amerykańskiej gospodarki dane i że będzie się im dokładnie przyglądać.

Rynek akcji na słowa prezes Fed zareagował wzrostami, interpretując je jako sygnał, że zmiana w polityce monetarnej w Stanach Zjednoczonych we wrześniu jest mało prawdopodobna.

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

Jednak po późniejszej wypowiedzi jej zastępcy, Stanleya Fishera, który powiedział, że wystąpienie Janet Yellen nie wyklucza możliwości podwyżki stóp procentowych we wrześniu, indeksy giełdowe oddały wcześniejsze wzrosty i zeszły pod kreskę. Jednak wydarzyło się to już po sesji w Europie. W rezultacie niemiecki DAX zakończył dzień wzrostem o 0,55%, francuski CAC40 zyskał 0,70%, a brytyjski FTSE100 0,31%. Warszawski indeks WIG20 był natomiast jednym z niewielu indeksów, który zamknął sesję na minusie, z wynikiem -0,32%.

Wśród publikowanych w piątek danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę między innymi na wskaźnik Wyprzedający Koniunktury wg BIEC, który nie zmienił wartości w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniósł 162,2 pkt. Jest to już dziesiąty miesiąc z rzędu, gdy wartość wskaźnika oscyluje wokół poziomu 160 pkt. PKB ustabilizowało się w okolicach 3% i póki co nie ma impulsów ku temu, aby wzrost mógłby przyśpieszyć. Rewizja PKB Wielkiej Brytanii nie przyniosła zmiany odczytu. W przypadku Stanów Zjednoczonych rewizja zmniejszyła odczyt o 0,1% i obecnie annualizowane PKB za II kwartał wyniosło 1,1%. Najgorszy odczyt wypadł we Francji, gdzie w drugim kwartale PKB nie uległo zmianie.

Dziś od rana indeksy giełdowe w zachodniej Europie spadają, co może wskazywać na to, iż rynek dalej nie jest pewien co zrobi Rezerwa Federalna USA, a dokładnie kiedy będzie podwyżka stóp procentowych. Z wyceny kontraktów terminowych wynika, że szacowane przez rynek prawdopodobieństwo podwyżki stóp na kolejnym posiedzeniu Fed we wrześniu wynosi obecnie 26%, wobec 30% sprzed przemówienia szefowej Fed. Według ekspertów, decyzja Rezerwy Federalnej bardzo mocno uzależniona będzie od danych makro, dlatego też ważne będą w związku z tym piątkowe dane z rynku pracy (Payroll). Może być to kluczowy odczyt dla kierunku na rynkach w najbliższej perspektywie.

Tymczasem dziś poznamy o 14:30 dane o wydatkach i dochodach Amerykanów w lipcu oraz deflator PCE, również w lipcu. Natomiast o 16:30 Dallas Fed opublikuje wskaźnik aktywności w sektorze przetwórczym w sierpniu.

 

Sesja w USA:

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła większych zmian głównych indeksów, ale przebiegała pod znakiem podwyższonej zmienności. Na koniec dnia Dow Jones Industrial Average spadł o 0,29%, Nadaq Composite wzrósł o 0,13%, a S&P500 stracił 0,16%.

 

Waluty:

Piątkowe notowania dla EURUSD zakończyły się wzrostem o 0,88% do poziomu 1,1174.

Kurs EURGBP zakończył dzień zyskując 0,42% do poziomu  0,8448, natomiast EURJPY stracił 2,16% do poziomu 114,06.

Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3379 PLN za euro, 3,8773 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9669 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,0809 PLN za funta szterlinga.

 

Surowce:

Złoto zakończyło piątkowe notowania wzrostem 0,11% do poziomu 1321,50 USD za uncję. Srebro natomiast zyskało  0,66% i osiągnęło poziom 18,623 USD za uncję. Piątek ropa naftowa, odmiana WTI,  zakończyła na poziomie 47,64 USD za baryłkę, zyskując 0,65% Natomiast odmiana Brent wzrosła o  0,50% i była notowana po 49,92 USD za baryłkę.

Więcej informacji na temat inwestowania online na naszej stronie Patron FX. 

Konrad Mikołajko

Head of Support

 

 

[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.