Słaby odczyt ISM z USA psuje nastroje na rynkach

platformy forex

02/09/2016 Słaby odczyt ISM z USA psuje nastroje na rynkach

Naszych klientów z Patronfx informujemy, iż czwartek na rynkach europejskich przyniósł spadki bazowych indeksów. Mimo dobrego rozpoczęcia notowań, optymizm inwestorów popsuły wpierw odczyty PMI z głównych gospodarek Starego Kontynentu, a następnie odczyt indeksu ISM i PMI ze Stanów Zjednoczonych, który oddalił prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu Fed we wrześniu o 6 pkt. procentowych do 32%. Prawdopodobieństwo podwyżki do końca roku jest wyceniane na 58%, o 3% mniej niż przed danymi ISM.

W rezultacie niemiecki DAX zakończył dzień stratą sięgającą 0,55%, francuski CAC40 wzrósł o 0,03%, a brytyjski FTSE100 stracił 0,52%. Warszawski indeks największych spółek stracił w ciągu dnia 1,78% przy obrotach na całym rynku sięgających 800 mln złotych. WIG20 był jednocześnie najsłabszym wskaźnikiem w całej Europie.

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

Działania inwestorów na Starym Kontynencie zdominowane były od poranka publikacjami odczytów przemysłowych wskaźników PMI. W przypadku Niemiec jest to spadek wskaźnika w sierpniu do 53,6 pkt. z 53,8 pkt., we Francji z 48,6 pkt. do 48,pkt., natomiast odczyt indeksu dla całej strefy euro spadł do 51,7 pkt. z 52 pkt. W Polsce natomiast sytuacja przedstawia się zupełnie odwrotnie, gdyż tutaj odnotowany został wzrost wskaźnika z 50,3 pkt. do 51,5 pkt. (przy prognozach wzrostu do 50,9 pkt.). Mimo wszystko, nastroje panujące wśród menadżerów na Starym Kontynencie nie napawają optymizmem, co było zauważalne na rynkach.

Oliwy do ognia dołożyły odczyty ze Stanów Zjednoczonych. Otóż wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim w sierpniu spadł do 49,4 pkt. (prognoza 52,0 pkt.)  z 52,6 pkt. w poprzednim miesiącu, podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Tym samym indeks ISM znalazł się na najniższym poziomie od stycznia, a od pięciu miesięcy wskazywał na ekspansję w sektorze. Jedynie informacyjnie, poziom 50 pkt. stanowi granicę pomiędzy rozwojem a recesją w sektorze. Nie lepiej sytuacja przedstawia się w przypadku indeksu PMI, który określa koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym. Odczyt wyniósł w sierpniu 52 pkt., podczas gdy analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 52,1 pkt.

Wsród pozostałych danych, jakie poznaliśmy wczoraj, warto zwrócić uwagę na liczbę zapowiadanych zwolnień pracowników w USA, która jak wynika z raportu firmy Chalanger, spadła o 21,8% w stosunku do tego samego okresu 2015 roku. Liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła do 263 tys. z 261 tys tydzień wcześniej (prognoza 265 tys.)

Dziś w centrum uwagi inwestorów będą dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych ( non-farm Payrolls). Odczyt będzie istotnym czynnikiem, który będą brać pod uwagę członkowie Fed przy podejmowaniu decyzji o wysokości stóp procentowych podczas wrześniowego posiedzenia. W tym wypadku analitycy spodziewają się, że stopa bezrobocia wyniesie 4,8%, natomiast w sektorze pozarolniczym prognozy zakładają wzrost liczby nowych miejsc pracy o 180 tys., wobec 217 tys. miesiąc wcześniej. Pozostałe zaplanowane dane, jakie dziś poznamy będą również dotyczyć gospodarki amerykańskiej, a będą to: dynamika zamówień w przemyśle oraz bilans handlu zagranicznego.

 

Sesja w USA:

Czwartkowa sesja na giełdzie w Nowym Jorku przyniosła na koniec małe zmiany głównych indeksów, chociaż w ciągu dnia przeważały spadki, gdzie najwięcej traciły spółki energetyczne i finansowe. Indeks Dow Jones Industrial Average na koniec dnia zyskał 0,10%, S&P500 zamknął się bez mian na poziomie 2170,86 pkt., natomiast Nasdaq Composite wzrósł o 0,27%.

 

Waluty:

Kurs EURUSD na koniec czwartkowych notowań dotarł do poziomu 1,1198, a tym samym wzrósł o 0,36%. Para EURGBP straciła 0,65% i osiągnęła poziom 0,8439, natomiast EURJPY wzrosła o 0,16% osiągając 115,61.

Polska waluta jest dziś rano wyceniana przez rynek następująco: 4,3817 PLN wobec euro, 3,9173 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9956 PLN wobec franka szwajcarskiego i 5,2015 PLN wobec funta szterlinga.

 

Surowce:

Notowania złota w czwartek wzrosły o 0,41% do poziomu 1312,20 USD za uncję. Srebro wzrosło o 1,26% i było notowane po 18,943 USD za uncję. W czwartek traciła ropa naftowa, której szkodzą środowe dane o wzroście zapasów surowca w USA. Otóż zapasy wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,28 mln baryłek do 525,87 mln baryłek. Odmiana WTI, straciła wczoraj 3,45% docierając do poziomu 43,16 USD za baryłkę. Odmiana Brent natomiast spadła o 3,38% i była notowana po 45,45 USD za baryłkę.

Konrad Mikołajko

Head of Support

 

 

[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.