Rynek czeka na FOMC i BoJ

platformy forex

27/07/2016 Rynek czeka na FOMC i BoJ

Europejskie giełdy rozpoczęły wtorek od spadków. Wskazuje to, że wśród traderów inwestujących online nadal panują mieszane uczucia. Inwestorzy skoncentrowani byli na wynikach spółek i czekają na środową decyzję Fed, a także czwartkową Banku Japonii.

W ciągu dnia udało się jednak większość strat odrobić i finalnie najważniejsze indeksy giełdowe zakończyły dzień niewielkimi wzrostami. Niemiecki DAX zyskał na koniec dnia 0,49%, francuski CAC40 wzrósł o 0,15%, a brytyjski FTSE100 o 0,21%. W Warszawie indeks WIG20 stracił na koniec dnia 0,59%, jednak przy bardzo skromnych obrotach, która ledwo przekroczyły poziom 500 mln złotych.

Wczorajsze publikacje makroekonomiczne były mieszane. Poniżej rynkowego konsensusu wypadł indeks PMI dla usług w Stanach Zjednoczonych, który wyniósł 50.9 pkt (prognoza 52 pkt.). 

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

Indeks cen domów S&P/Case Shiller również okazał się słabszy od oczekiwań rynku (5,20%, wobec prognozy 5,30%). Lepsze były z kolei dane o czerwcowej sprzedaży domów w USA (592 tys.vs. 558,20 tys.), indesk zaufania konsumentów Conference Board, a także lipcowy indeks Fed z Richmond.

Dziś rano dobre wieści dla rynków napłynęły z Japonii. Agencja Kyodo poinformowała, iż premier Japonii Shinzo Abe ogłosił plan stymulacji gospodarki w wysokości 28 bln jenów (266 mld USD). Jak podaje agencja, japoński rząd zamierza zwiększyć wydatki publiczne na infrastrukturę, zwiększyć eksport produktów rolnych oraz przyciągnąć turystów zagranicznych.

Wczoraj rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych. Obecnie oczekiwania zakładają maksymalnie jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku, natomiast rynek terminowy prawdopodobieństwo podwyżki Fed przed końcem roku wycenia na około 50%. Oprócz tego, inwestorzy poznają dzisiaj wstępny odczyt brytyjskiego PKB za drugi kwartał, oraz dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku w Stanach Zjednoczonych. Przed sesją wyniki kwartalne zaprezentowało kilka dużych korporacji. Zysk niemieckiego koncernu farmaceutycznego Bayer okazał się w II kwartale 2016 r. wyższy od oczekiwań, jednak nieco słabsza była sprzedaż. Lepszy od oczekiwań wynik netto zaraportował Deutsche Bank. Rynek oczekiwał straty na poziomie 22 mln euro, a tymczasem bank był 18 mln euro na plusie. Mimo to, z uwagi na cięcie kosztów, jest to duża zmiana in minus w porównaniu do zeszłego roku, kiedy bank miał 796 mln euro zysku. Zysk netto hiszpańskiego Santandera wyniósł 1,28 mld euro i przebił konsensus rynkowy, który zakładał 1,22 mld euro. Zysk banku okazał się jednak o 50 proc. niższy niż przed rokiem.

W czwartek z kolei Bank Japonii ogłosi swoje stanowisko w sprawie polityki monetarnej. W tym przypadku oczekiwania ze strony analityków i rynku są duże. Mimo, iż prognozy nie są tak spójne w przypadku USA, to zdecydowanie przeważa opinia o kolejnym złagodzeniu polityki pieniężnej na najbliższym posiedzeniu.

 

Sesja w USA:

Rynek akcyjny w Stanach Zjednoczonych zamknął wtorkowy handel praktycznie bez zmian na głównych indeksach. W momencie zamknięcia na Giełdzie w Nowym Jorku, indeks Dow Jones Industrial Average stracił 0,10%, S&P 500 wzrósł o 0,03%, natomiast Nasdaq Composite zyskał 0,24%.

 

Waluty:

Wtorkowe notowania dla EURUSD zakończyły się spadkiem o 0,06% do poziomu 1,0987.

Kurs EURGBP zakończył dzień bez zmian, na poziomie  0,8367, natomiast EURJPY stracił 1,13 % docierając do poziomu 114,99.

Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3701 PLN za euro, 3,9750PLN za dolara amerykańskiego, 3,9970 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,2088 PLN za funta szterlinga.

 

Surowce:

Złoto zakończyło wtorkowe notowania wzrostem o 0,11% do poziomu 1320,70 USD za uncję. Srebro natomiast zyskało 0,20% i osiągnęło poziom 19,655 USD za uncję. W przypadku ropy naftowej, odmiana WTI zakończyła dzień na poziomie 42,92 USD za baryłkę, tracąc tym samym 0,49%, natomiast odmiana Brent wzrosła o  0,34% i była notowana po 44,87 USD za baryłkę.

Konrad Mikołajko

Head of Support

 

[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.