Nowe 20 funtów brytyjskich - wszystko, co musisz wiedzieć

Nowe 20 funtów brytyjskich – wszystko co musisz wiedzieć!

Nowe 20 funtów brytyjskich zostało wprowadzone w życie w dniu 20 lutego 2020 roku. Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz o nich wiedzieć! W dzisiejszym artykule przeczytasz między innymi o tym: czym charakteryzuje się ten banknot i w jaki sposób jest chroniony? Dowiesz się, czyj wizerunek znajduje się na jego odwrocie? Jak również kiedy papierowa wersja zostanie wycofana . Na koniec podpowiemy także jak najkorzystniej wysłać funty z UK do Polski. Zapraszam do lektury!

Nowe 20 funtów brytyjskich – jakie są jego cechy?

Powszechnie mówi się, że nowe 20 funtów brytyjskich to “najbezpieczniejszy banknot w historii”. Z pewnością fakt ten ucieszy liczne grono sprzedawców detalicznych oraz całą społeczność brytyjską. Dzieje się tak, ponieważ nowy banknot o nominale 20 GBP jest wprowadzonym do obiegu w zdecydowanie największej ilości. Poniżej znajduje się zestawienie najważnieszych cech:

 • są banknotami o wiele mocniejszymi aniżeli ich papierowe odpowiedniki i wytrzymują 2,5 razy dłużej;
 • zdecydowanie są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Ślad węglowy jest o 16% mniejszy od papierowych pieniędzy, a także dlatego, że można je łatwo odzyskać poprzez recykling;
 • czystość banknotów – są bardziej odporne na zabrudzenia i lepiej odpychają wilgoć;
 • wytrzymałe na działanie ekstremalnych temperatur;

Podsumowując, nowe 20 funtów szterlingów wykonane są z polimeru, co czyni je znacznie trwalszymi, bardziej higienicznymi i o wiele bezpieczniejszymi.

Nowe 20 funtów brytyjskich i jego zabezpieczenia

Nowe polimerowe banknoty 20 funtów brytyjskich mają w sobie szereg zabezpieczeń, przez co jest o wiele trudniej je podrobić. Najważniejsze z nich przedstawiamy poniżej:

 • hologram, na którym pod kątem napisy zmieniają się z “Twenty” na “Pounds“;
 • przezroczyste okienko – metaliczny obraz nad głównym okienkiem; 
 • folia jest niebiesko-złota na awersie i srebrna na rewersie;
 • portret królowej Elżbiety II w przezroczystym okienku;
 • naszywka ze srebrnej folii zawiera literę “T”;
 • podniesiony nadruk z przodu banknotu;
 • zaostrzone i wyraźne linie wraz z kolorami nadruku;
 • liczba w ultrafiolecie – “20” na awersie, jest jaskrawo czerwono-zielona.

Kiedy stare papierowe 20 funtów wyjdzie z obiegu?

Wprawdzie nie zapadła jeszcze decyzja odnośnie wycofania papierowego odpowiednika 20 funtów. Natomiast w kuluarach mówi się, że może to nastąpić jeszcze w obecnym roku. Bank Anglii poinformuje o tym stosowną informacją, z 6-miesięcznym wyprzedzeniem. Tak, jak w przypadku wcześniej wycofanych z obiegu banknotów, tak i teraz sytuacja nie ulegnie zmianie. Banki bowiem będą nadal je akceptować, a Poczta będzie przyjmować stare banknoty w formie depozytu. Można je wówczas wpłacić na wybrane konto bankowe, które jest zarejestrowane w urzędzie. Nieważne banknoty bez problemu zawsze możesz wymienić za pośrednictwem usług wymiany banknotów The Bank of England.

Kogo wizerunek znajduje się na rewersie nowych 20 funtów?

Analogicznie do wszystkich banknotów Anglii, tak i w przypadku nowych 20 funtów, na rewersie banknotu znajdziemy wizerunek zasłużonej postaci. W dniu 22 kwietnia 2016 roku ogłoszono, że na nowym banknocie 20 funtowym pojawi się słynny malarz, JMW Turner. Tym samym zastąpił on papierową wersję banknotu o nominale 20 GBP, z wizerunkiem Adama Smitha, ekonomisty. Dzięki przeprowadzonemu głosowaniu wśród obywateli Anglii, Turner stał się historycznie pierwszym artystą, którego wizerunek znalazł się na brytyjskim banknocie.

Kim był Joseph Mallord William Turner?

Joseph Mallord William Turner (1775-1851) był światowej sławy brytyjskim malarzem. Kojarzy się go przede wszystkim ze swoich obrazów pejzażowych, szczególnie tych zawierających motyw morza. Określa się go pionierem w byciu nowoczesnym artystą, który znacznie wyprzedzał swoje czasy. Głównie z uwagi na jego chaotyczny, a zarazem sugestywny styl. Jako pierwszy zaczął śmiało wprowadzać w swoich pracach jasne kolory, dzięki czemu zyskał miano “malarza światła”. Na nowym banknocie widzimy autoportret artysty, który pochodzi z 1799 roku, a jego oryginał możemy obejrzeć w muzeum Tate Britain. W tym miejscu zlokalizowanych jest większość dzieł JMW Turnera.

Tło banknotu to obraz statku na morzu, “Fighting Temeraire“, który jest jedną z najsłynniejszych prac Turnera. Stanowi również hołd dla HMS Temeraire, okrętu wojennego floty brytyjskiej. Żaglowiec ten przyczynił się walnie do wiktorii Horatio Nelsona w bitwie pod Trafalgarem (1805). W tle widnieje także obraz galerii Turner Contemporary oraz latarni morskiej, w Margate. Tradycyjnie umiejscowiono też słynny cytat “patrona nowego banknotu” wraz z jego podpisem z testamentu. “Light is therefore colour”, czyli “Światło jest więc kolorem”. Odnosi się on do nowatorskiego połączenia przez Turnera światła, cienia, tonu oraz koloru.

Jak wysłać funty do Polski?

Obecnie Polonia w Wielkiej Brytanii najczęściej korzysta z ofert firm, które umożliwiają wysłanie przelewów z Anglii do Polski. Wybierając to nowoczesne rozwiązanie, nie zapłacisz wówczas wysokich kosztów pośrednictwa banków, gdyż standardowy transfer możesz wykonać już za 0 zł. Dodatkowo oszczędzisz swoje pieniądze dzięki bardzo korzystnemu kursowi wymiany walut. Na każdej ze stron internetowych tych firm dostępny jest kalkulator przelewu. Dzięki niemu poznasz czas realizacji usługi oraz obecny kurs wymiany funtów na złotówki, oferowany przez daną firmę. Przygotowaliśmy artykuł na ten temat. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej to przeczytaj: Jak wysłać funty do Polski?

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *