16.12.2015 Polepszenie nastrojów i dzień decyzji

Dziś o godzinie 20:00 czasu polskiego Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Możemy śmiało nazwać to sensacją dekady, gdyż ostatnie tego typu decyzje w USA były podejmowane ponad 8 lat temu.

Aktualnie jesteśmy przy poziomach najniższych stóp procentowych w historii, także podwyżka może świadczyć o sile amerykańskiej gospodarki. Przekłada się to na wysokie zyski spółek, także sam fakt podwyżki stóp procentowych może być pozytywnym sygnałem dla światowych rynków.Lecz zanim do tego przejdzemy...

Wtorkowa sesja na rynkach europejskich rozpoczęła się w optymistycznej atmosferze. Jeszcze przed południem wzrosty na giełdach we Frankfurcie czy Paryżu przekraczały 2%, a to za sprawą danych makroekonomicznych, jakie zostały opublikowane.

Czytaj więcej

15.12.2015 W oczekiwaniu na decyzję…

W poniedziałek europejskie giełdy zakończyły notowania spadkami indeksów.

W trakcie sesji opublikowane zostały między innymi dane dotyczące produkcji przemysłowej w Japonii, która wyniosła dokładnie tyle ile zakładał rynek, czyli  -1,4% r/r.

Dobrym okazał się odczyt dotyczący produkcji w strefie euro, która wzrosła w rozliczeniu r/r o 1,9% (oczekiwano 1,3%).

Dużo niższy okazał się również deficyt na rachunku obrotów bieżących w listopadzie w Polsce, który wyniósł -113 mld EUR przy prognozie -605 mld EUR. Był to dobry odczyt, gdyż w relacji do naszej waluty przyniosło to wczoraj niewielkie umocnienie.

Czytaj więcej

14.12.2015 Gorący tydzień czas zacząć...

W piątek główne indeksy giełdowe znów nie mogły pochwalić się udaną sesją. Większość z nich zakończyła sesję pod kreską w stosunku do otwarcia. GPW pomimo dobrego otwarcia również przyłączyła się do ogólnoświatowego trendu.

W ciągu dnia poznaliśmy między innymi dane dotyczące inflacji konsumenckiej w Niemczech, która wzrosła w listopadzie z 0,2 do 0,3%, co było zgodnie z oczekiwaniami. Odczyt sprzedaży detalicznej w USA wzrósł w XI’ o 0,2% (prognoza 0,3%), ale dużo ważniejsza była sprzedaż (detaliczna) bez samochodów, która wzrosła o 0,3%, podczas gdy oczekiwano 0,1%. 

Inflacja PPI w USA wyniosła m/m 0,3% (prognoza 0%), co było odczytem dość wysokim. Wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan był minimalnie słabszy od prognoz. Mimo wszystko, był to wynik lepszy niż miesiąc wcześniej.

Jednak to co poruszyło tak rynkami w piątek, była informacja iż Bank of China przymierza się do kolejnej dewaluacji swojej waluty. Juan jest najsłabszy w stosunku do dolara amerykańskiego od ponad 4 lat.

Czytaj więcej

11.12.2015 Zmiany, zmianami - Rynek, rynkiem

W czwartek widać było niezdecydowanie wśród inwestorów. Dzień nie przyniósł większego przełomu na rynkach, mimo dość ważnych danych, jakie były publikowane.

Rano poznaliśmy decyzję Banku Centralnego Szwajcarii (SNB), który zgodnie z konsensusem rynkowym, nie zdecydował się na zmianę stóp procentowych. Podobnie zachował się Bank Angli (BOE), jeszcze przed południem. Poza tym z publikowanych danych poznaliśmy odczyt francuskiej inflacji, który okazał się słabszy od prognoz (-0,2% wobec oczekiwanego 0%). Słabszy okazał się również odczyt liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA – złożono 282 tyś wniosków, czyli o 16 tyś więcej niż oczekiwano.

W rezultacie indeksy wybranych giełd europejskich zakończyły dzień na poziomach:

Czytaj więcej

10.12.2015 Kontynuacja wtorkowych wydarzeń

W środę mieliśmy kontynuację trendu na światowych rynkach. Kalendarz macro był skromny. Inflacja w Chinach w ujęciu r/r wzrosła w XI z 1,3% do 1,5% (przy prognozie 1,4%), co było odczytem dość optymistycznym. Słaby okazał się za to bilans handlu zagranicznego Niemiec. Eksport w X’ spadł o 1,2% (przy prognozie -0,5%), a import spadł aż o 3,4%, przy prognozie -1%.

Do zaskakujących danych możemy zaliczyć odczyt zapasów ropy w USA, który spadł o 3,57 mln baryłek, podczas gdy prognozy oscylowały przy poziomie 1,3 mln baryłek. Informacja ta wpłynęła pozytywnie na rynek znajdując odzwierciedlenie w kontraktach na ropę, która zaczęła drożeć nawet o 3%.

W Europie zamknięcia wybranych indeksów giełdowych przedstawiały się następująco:

Czytaj więcej

09.12.2015 Dalekowschodni ból głowy

Jeszcze wczoraj stwierdziliśmy, iż nic ciekawego, co miałoby wywrzeć jakiś mocniejszy impuls na rynki we wtorkowym kalendarzu się nie wydarzy. A tu zmiany, zmiany, zmiany... 

Europejskie parkiety od samego rana ogarnęła mocna wyprzedaż. Powrócił niepokój związany z Chinami i opublikowane dane,  według których spowolnienie gospodarcze się pogłębia. Eksport spadł o 3,7% w listopadzie , przy prognozie R/R 2,9%.

Słabe dane dotyczyły również importu. W listopadzie spadł on R/R 5,6%. Oczekiwano spadku o 11,3%.

Generalnie eksport Chin spada już blisko 5 miesięcy, a import od 13 miesięcy. Zawiodły dotychczasowe (już sześciokrotne) obniżki stóp procentowych i wspieranie finansowe.

Z pozostałych danych lepszy od prognoz był odczyt japońskiego PKB za III kwartał (1,5% vs. 1% R/R), a rewizja PKB strefy euro nie ukazała żadnego odchylenia od prognoz.

Czytaj więcej

08.12.2015 Jak poniedziałek wpływa na wtorek.

Poniedziałkowy kalendarz macro był wyjątkowo skromny. Informacje jakie uzyskał rynek to jedynie dane z rynku Niemiec dotyczące produkcji przemysłowej, która wzrosła w październiku o 0,2%, co było odczytem niższym od oczekiwań (0,7%).

Sesja na europejskich rynkach była w pierwszych godzinach handlu przedłużeniem euforii z piątku, kiedy to poznaliśmy dane z rynku pracy w USA.

Rynki w Europie zamknęły się na poziomach:

DAX – 10886, 09 (+1,25%)

FTSE 100 (Wielka Brytania) – 6223,52 (-0,24%)

CAC40 (Francja) – 4756,41 (+0,88%)

Czytaj więcej

07.12.2015 Podwyżki stóp procentowych w grudniu? Całkiem możliwe...

Bez wątpienia najważniejszą informacją z piątku były dane z amerykańskiego rynku pracy. Dane były dobre. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 5%. Liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA w listopadzie wzrosła o 211 tyś. Liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym wzrosła o 197 tyś. Dane potwierdzają jednocześnie słowa Janet Yellen, która w ostatnich wystąpieniach podkreślała , iż liczba powyżej 200 tyś. będzie dla niej potwierdzeniem, że gospodarka ma się dobrze, a podwyżki stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu są niemal pewne.

Na zamknięciu:

Dow Jones Industrial zyskał 2,12% i wynióśł 17847,63 pkt.

S&P 500 zyskał 2,05% i wyniósł 2.091,69 pkt.

Czytaj więcej

Informacje zawarte w powyższym komentarzu nie stanowią porady inwestycyjnej oraz rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku (Dz. U. Z 2005 r. nr 206, poz. 1715) dotyczącej informacji stanowiących rekomendacje na temat instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Treści zostały   przygotowane z największą dokładnością i mają charakter wyłącznie informacyjny. Odpowiedzialność za decyzje, które zostały podjęte na ich podstawie oraz ich konsekwencje, nie leżą po stronie Patron FX (marką Forex TB LTD.). Instrumenty wykorzystujące dźwignię finansową są zawsze związane z ryzykiem poniesienia zysku lub straty, która może przewyższyć początkowy kapitał inwestora.