Rynki pogrążone w korekcie

platformy forex

19/09/2016 Rynki pogrążone w korekcie

Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia zakończyła się spadkami głównych indeksów zarówno na Starym Kontynencie, jak i za oceanem. Negatywny sentyment wśród inwestorów jest w dużej mierze spowodowany obawami, co do dalszych losów luzowania polityki monetarnej na świecie. Niepewność podsycają między innymi sprzeczne sygnały płynące z Rezerwy Federalnej USA, dotyczące ścieżki podwyżek stóp procentowych w dalszej części roku, spekulacje wokół wyników przeglądu dotychczasowej polityki monetarnej Banku Japonii, których publikacja nastąpi w środę, czy też sygnały ze strony EBC o braku potrzeby dalszego luzowania.

W rezultacie, europejskie rynki kontynuowały przecenę rozpoczętą tydzień wcześniej. Niemiecki DAX zakończył dzień spadkiem o 1,49%, francuski CAC40 stracił 0,93%, a brytyjski FTSE100 0,30%. WIG20 nie udało się niestety podtrzymać dobrej passy. Po dwóch wzrostowych sesjach, rodzimy indeks piątek zakończył na minusie. 

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

Jedynie przez pierwszą godzinę handlu inwestorzy mogli łudzić się, że dzień zakończy się wzrostem. Później jednak sytuacja pogorszyła się i strona podażowa przejęła inicjatywę. Indeks największych polskich spółek spadł ostatecznie o 0,67%, a obroty przez większość dnia na szerokim rynku nie przekraczały 600 mln zł. Dopiero w ostatniej godzinie, z racji dnia „trzech wiedźm” (wygasanie kontraktów terminowych), obroty zwiększyły się do 1,1 mld zł.  

Spośród danych makroekonomicznych publikowanych podczas piątkowych notowań warto zwrócić uwagę na publikację przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w naszym kraju. Pomimo tego, że odczyty były minimalnie słabsze od oczekiwań, to i tak są wysokie. Płace wzrosły o 4,7% i utrzymują dynamikę od ponad roku. Wzrost zatrudnienia wygląda jeszcze bardziej imponująco. Wprawdzie dynamika spadła z 3,2% na 3,1%, ale i tak są to dobre poziomy widziane ostatnio ponad pięć lat temu.

Ropa naftowa znów traciła. Baryłka odmiany Brent nawet 2%, chociaż po południu odrobiła część strat i była wyceniana trochę powyżej 46 USD. Widać zatem, że inwestorzy ciągle obawiają się nadpodaży tego surowca na światowych rynkach.

Dziś nadejdą do nas bardzo ważne dane z polskiej gospodarki. Główny Urząd Statystyczny opublikuje raporty o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Wydarzeniami zdecydowanie większego kalibru będą jednak środowe posiedzenia Banków Centralnych Japonii i USA. Decyzję o zwiększeniu stymulowania gospodarki przez Bank Japonii oraz brak podwyżki stóp w Stanach Zjednoczonych mogą poprawić nastroje na pogrążonych w korekcie rynkach.

 

Sesja w USA:

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami głównych indeksów. W momencie zamknięcia, indeks Dow Jones Industrial Average stracił 0,49%, S&P500 spadł o 0,38%, a Nasdaq Composite o 0,10%.

 

Waluty:

Piątkowe notowania dla EURUSD zakończyły się spadkiem o 0,80% do poziomu 1,1153.

Kurs EURGBP zakończył dzień, zyskując 0,99% do poziomu  0,8574, natomiast EURJPY spadł o 0,54% do poziomu 114,12.

Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3110 PLN za euro, 3,8618 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9417 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,0330 PLN za funta szterlinga.

 

Surowce:

Złoto zakończyło piątkowe notowania stratą o 0,26% do poziomu 1311,19 USD za uncję. Srebro spadło natomiast o  1,04% i osiągnęło poziom 18,802 USD za uncję. Ropa naftowa, odmiana WTI zakończyła dzień na poziomie 43,23 USD za baryłkę, tracąc tym samym 1,08%. Odmiana Brent spadła o  0,86% i była notowana po 46,02 USD za baryłkę.

Więcej informacji na naszej stronie Patron Fx opinie

Konrad Mikołajko

Head of Support

[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.