Jaka waluta jest w Wielkiej Brytanii?

Jaka waluta jest w Wielkiej Brytanii?

Jaka waluta jest w Wielkiej Brytanii? Zastanawiałeś/aś się na tym kiedykolwiek? Oficjalną walutą obowiązującą w UK jest funt szterling, inaczej nazywany także funtem brytyjskim. Najczęściej jej nazewnictwo ogranicza się do samego wyrazu “funt”. Międzynarodowym kodem funta jest GBP. To właśnie ta waluta towarzyszy naszym rodakom, którzy zdecydowali się wyemigrować na Wyspy Brytyjskie. Jeśli Ty również planujesz udać się do Anglii, koniecznie dowiedz się więcej na temat obowiązującej tam jednostki monetarnej. Pomoże Ci w tym ten artykuł!

Spis treści:

Jaka waluta jest w Wielkiej Brytanii?

Jaka waluta jest w Wielkiej Brytanii? To pytanie zapewne zadaje sobie niejedna osoba, która planuje tam swoją podróż. Funt szterling to oficjalne określenie, które najczęściej używa się w kontekście formalnym. W języku potocznym stosuje się po prostu nazwę “funt”. Jest to jedna z czterech głównych walut na świecie zaraz obok dolara amerykańskiego, euro oraz jena japońskiego. Funt brytyjski jest najstarszą walutą świata i od zawsze postrzega się go, jako silny nominał. Dopiero referendum w sprawie brexitu wprowadziło pewną niestabilność. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat waluty, w której zarabiają nasi rodacy przebywający na Wyspach Brytyjskich?

Historia brytyjskiego funta

Początki funkcjonowania brytyjskiej waluty datowane są na 1158 roku, kiedy to została ona wprowadzona przez króla Henryka II. Wówczas funt był wymieniany na srebro, co zmieniło się w 1816 roku. Wtedy to zaczęto wymieniać go na złoto i taki stan rzeczy utrzymał się aż do 1914 roku. Banknoty zastąpiły monety w 1926 roku i można było je wymieniać na sztaby złota. Jednkaże podczas wielkiego kryzysu w 1931 roku system ten został przerwany. Zaczęto zastanawiać się, w jaki sposób można ustabilizować kurs tej waluty, dlatego zdecydowano się na powiązanie wartości funta z innymi walutami, m.in. z dolarem amerykańskim. Niestety kurs dalej spadał, co doprowadziło do tego, że zostały wprowadzone restrykcyjne ograniczenia dewizowe, np. obowiązywał zakaz wywozu poza granice więcej niż 50 funtów. Zakaz ten obowiązywał przede wszystkim turystów. i został zniesiony w 1970 roku.

Pochodzenie nazwy i symbol

Funt oznacza się symbolem “£”. Jest to nic innego, jak pisana w starym stylu litera “L”, która jest przekreślona poziomo, aby uwydatnić, że jest to skrót. Pochodzi on od słowa “libra” co z łacińskiego oznacza “wagę” oraz jednostkę masy “funt”. To właśnie dlatego dodano słowo “szterling”, aby po prostu rozróżnić jednostkę monetarną od wagi. Dawniej określenia tego używało się w kontekście srebrnej monety jednopensowej. Jednak z czasem pens został wyparty przez funta, który znacznie dominował w powszechnym użyciu.

Podział waluty

Dawniej wyglądało to następująco:

  • 1 funt = 240 pensów lub 20 szylingów
  • 1 szyling = 12 pensów
  • 1 pens = dwie półpensówki tzw. helpenny

Współcześnie:

  • 1 funt = 100 pensów

Pens jest określany symbole “p”. Dawniej stare pensy wyrażał symbol “d”, który wywodził się od słowa denar i obowiązywał do 15 lutego 1971 roku.

W dzisiejszych czasach w obiegu funkcjonują monety o następujących nominałach: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2 oraz banknoty £5, £10, £20, £50. W Szkocji i Irlandii Północnej występuje także £100.

Każdy z banknotów posiada swój wyróżniający kolor, co znacznie pomaga w odróżnieniu nominału. Banknoty o nominale £5 mają kolor turkusowy, £10 – pomarańczowy, £20 – fioletowy, a £50 – czerwony. Nikogo nie powinno dziwić także, że na każdym z nich widnieje postać Królowej Elżbiety II, natomiast na rewersie umieszczana jest zasłużona dla kraju postać historyczna lub symbol narodowy.

Wersje polimerowe banknotów

The Bank of England sukcesywnie wprowadza polimerowe wersje banknotów do oficjalnego obiegu. Obecnie funkcjonują już wszystkie 4 wersje. Pierwszym tzw. pieniądzem plastikowym, który pojawił się w Wielkiej Brytanii był banknot 5-funtowy. Data jego wprowadzenia przypadła na 13 września 2016 roku. Ostatnim wprowadzonym pieniądzem polimerowym jest banknot 50-funtowy, który został wprowadzony do obiegu 21 czerwca 2021 roku.

Dlaczego wersje polimerowe?

Przede wszystkim banknoty polimerowe są wykonane z trwalszych materiałów, a do ich wytworzenia używa się polimerów syntetycznych. Sprawia to, że nie są one podatne na uszkodzenia. Dodatkową ich zaletą jest to, że są odporne na fałszerstwa, są bardziej przyjazne środowisku oraz tańsze w produkcji. Wszystko to sprawia, że jakość gotówki w obiegu się zwiększa. Obecnie banknoty plastikowe stosuje coraz więcej krajów świata.

Postacie historyczne znajdujące się na nowych banknotach polimerowych

W Wielkiej Brytanii funkcjonują banknoty polimerowe o 4 nominałach (5, 10, 20, 50). Kto oprócz Królowej Elżbiety II zajął na nich zaszczytne miejsce?

  • £5 – Winston Churchil – były premier Wielkiej Brytanii
  • £10 – Jane Austan – brytyjska powieściopisarka
  • £20 – Joseph Mallord William Turner – brytyjski malarz
  • £50 – Alan Turing – brytyjski matematyk, kryptolog oraz pionier informatyki

Gdzie obowiązuje funt szterling?

Funt szterling obowiązuje na terenie Wielkiej Brytanii oraz na wszystkich terytoriach od niej zależnych:

  • Brytyjskie Terytorium Antarktyczne,
  • Falkany,
  • Gibraltar,
  • Wyspy Świętej Heleny,
  • Guernsey,
  • Wyspy Man,
  • Jersey,
  • Georgia Południowa.

Sytuacja w Szkocji i Irlandii Północnej

Sytuacja funta wygląda nieco inaczej w Szkocji i Irlandii Północnej, dlaczego? Niektóre z lokalnych banków tych państw wytwarzają własne banknoty funta szterlinga. Stanowią one coś w rodzaju weksla, co oznacza że nie są one prawnym środkiem płatniczym. Banknoty, które emituje się w Szkocji i Irlandii Północnej nie są przyjmowane w większości kantorów poza granicami Wielkiej Brytanii oraz nie są honorowane zarówno w Anglii, jak i Walii.

Gdzie obowiązuje funt szterling?

Kilka ciekawostek

  • Pierwsze wzmianki o funcie brytyjskim pojawiły się już za czasów anglosaskich.
  • Pomimo, że w większości krajów w Europie obowiązuje euro to Wielka Brytania zachowała swojego funta szterlinga.
  • Większość monet wykonanych jest ze stopu miedzi z niklem.
  • Wizerunek Królowej Elżbiety II jest obecny na banknotach od 1960 roku.
  • Do banków, które upoważnione są do emitowania brytyjskich banknotów należą: Bank of England (Anglia i Walia) oraz Bank of Scotland, Royal Bank of Scotland i Clydesdale Bank (Szkocja).
  • GBP jest czwartą najczęściej wymienianą walutą na świecie.
  • W czasie II wojny światowej powstało bardzo dużo fałszywych funtów, a za ich produkcję odpowiadały nazistowskie Niemcy. Próbowały one poprzez dewaluację waluty osłabić gospodarkę Wielkiej Brytanii.
  • Funt szterling jest nieoficjalną walutą w Zimbabwe.
  • Najlżejszą i najmniejszą monetą jest 5 p (średnica: 18 mm, waga: 3,25 g).
  • Największym banknotem jest £50 (156 mm × 85 mm), najmniejszym £5 (125mm × 65mm).

Swobodne transakacje do Wielkiej Brytanii

Potrzebujesz systematycznie przesyłać pieniądze do UK? Zapoznaj się z ofertami, jakie mają internetowe firmy online specjalizujące się z przekazach pieniężnych Anglia – Polska i Polska – Anglia. Dzięki temu masz gwarancję, że Twoje przelewy dotrą szybciej, niż w banku. Wiele z nich realizuje przelewy standard za darmo, a czas ich realizacji to maksymalnie 2 dni robocze. Już teraz skorzystaj z porównywarki ofert firm internetowych i zdecyduj, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *