Yellen „dobrą wróżką” – spełnia życzenia inwestorów

platformy forex

23/09/2016 Yellen „dobrą wróżką” – spełnia życzenia inwestorów

Giełdy europejskie podczas czwartkowych notowań rosły, podobnie jak rynki azjatyckie i w Stanach Zjednoczonych. Źródłem dobrych nastrojów jest, zdaniem ekspertów, gołębi wydźwięk komunikatu po posiedzeniu Fed. Otóż Rezerwa Federalna USA delikatnie obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji, ale podkreślała, że sytuacja jest już bardzo dobra i stopy procentowe można by podnieść, jednak warto poczekać na potwierdzenie w danych makro. Natomiast Janet Yellen na konferencji prasowej powiedziała, że jeśli dane gospodarcze nie rozczarują, w listopadzie Fed zasygnalizuje zbliżającą się podwyżkę w grudniu. Najwyraźniej takie „przesłanie” sprzyja rynkom akcyjnym, gdyż spoglądając na pierwsze reakcje w Europie, sytuacja wygląda naprawdę optymistycznie. Niemiecki DAX zakończył dzień wzrostem o 2,28%, brytyjski FTSE100 zyskał 1,12, natomiast francuski CAC40 2,27%.

Sytuacja na warszawskim parkiecie może nie była tak imponująca, jak na zachodnich giełdach, tym niemniej na indeksie dwudziestu największych polskich spółek, stronie popytowej udało się wypracować wzrost o 1,01%.

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

Co również zasługuje na uwagę, to obroty, które jak na ostatni okres były bardzo imponujące i na całym rynku sięgnęły poziomu 1,12 mld złotych. Główną bolączka dla rodzimych inwestorów przez całą wczorajszą sesję były spółki energetyczne, które traciły blisko 7%. Taka przecena wynikała z zapowiedzi ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego dotycząca podwyższania kapitałów spółek skarbu państwa i konieczności zapłaty z tego tytułu 10 mld złotych podatków w najbliższych latach.

Wczorajszy kalendarz makroekonomiczny był bardzo skromny w publikacje. Dowiedzieliśmy się między innymi, że Turecki Bank Centralny obniżył stopy procentowe dla kredytów overnight o 0,25 pb. Jest to siódmy miesiąc z rzędu, kiedy to Bank zdecydował się na taki krok. Natomiast Norweski Bank Centralny pozostawił wszystkie stopy na niezmienionym poziomie, zatem główna stopa w dalszym ciągu wynosi 0,5%. Z perspektywy krajowych inwestorów, warto zwrócić uwagę na wskaźniki koniunktury gospodarczej w Polsce. Z przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny raportów wynika, że najsłabsze nastroje panują w budownictwie – we wrześniu wskaźnik dla tego sektora spadł z -3,3 pkt. do -5,4 pkt. Natomiast najkorzystniej prezentuje się handel detaliczny, gdyż w tym wypadki odnotowany został wzrost wskaźnika z 4 pkt. do 4,8 pkt.

Pod kątem danych makroekonomicznych warto również spojrzeć na te zza oceanu. Cotygodniowa liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła o 8 tysięcy wniosków, co potwierdza dobrą kondycję amerykańskiego rynku pracy. Słabsze były natomiast dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym, gdzie odnotowano spadek z 5,38 mln domów do 5,33 mln. Jednak przy tak optymistycznych nastojach, jakie panowały wczoraj na rynkach, powyższa informacja nie miała większego przełożenia na decyzje wśród inwestorów.

Dzisiejsze publikacje zawierają jedynie wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług dla Japonii, Francji oraz Niemiec. Poznamy również finalny odczyt PKB Francji oraz stopę bezrobocia z Polski.

 

Sesja w USA:

Rynek akcyjny w Stanach Zjednoczonych zakończył czwartkowy handel wzrostami. W momencie zamknięcia na Giełdzie w Nowym Jorku, indeks Dow Jones Industrial Average zyskał 0,54%, S&P500 wzrósł o 0,65%, natomiast Nasdaq Composite o 0,84%.

 

Waluty:

Kurs EURUSD na koniec czwartkowych notowań dotarł do poziomu 1,1207, a tym samym wzrósł o 0,16%. Para EURGBP straciła 0,23% i osiągnęła poziom 0,8569, natomiast EURJPY wzrosła o 0,61% osiągając 112,92.

Polska waluta jest dziś rano wyceniana przez rynek następująco: 4,2867 PLN wobec euro, 3,8267 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9418 PLN wobec franka szwajcarskiego i 4,9829 PLN wobec funta szterlinga.

 

Surowce:

Notowania złota w czwartek wzrosły o 1,02% do poziomu 1340,40 USD za uncję. Srebro wzrosło o 1,67% i było notowane po 20,099 USD za uncję.

W czwartek rosły ceny  ropy naftowej - odmiana WTI zyskała wczoraj 2,16% docierając do poziomu 46,32 USD za baryłkę. Odmiana Brent natomiast wzrosła o 1,75% i była notowana po 47,65 USD za baryłkę.

A w jaki sposób sytuację te wykorzystają traderzy inwestujący online?

Konrad Mikołajko

Head of Support

[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.