23/09/2016 Yellen „dobrą wróżką” – spełnia życzenia inwestorów

Giełdy europejskie podczas czwartkowych notowań rosły, podobnie jak rynki azjatyckie i w Stanach Zjednoczonych. Źródłem dobrych nastrojów jest, zdaniem ekspertów, gołębi wydźwięk komunikatu po posiedzeniu Fed. Otóż Rezerwa Federalna USA delikatnie obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji, ale podkreślała, że sytuacja jest już bardzo dobra i stopy procentowe można by podnieść, jednak warto poczekać na potwierdzenie w danych makro. Natomiast Janet Yellen na konferencji prasowej powiedziała, że jeśli dane gospodarcze nie rozczarują, w listopadzie Fed zasygnalizuje zbliżającą się podwyżkę w grudniu. Najwyraźniej takie „przesłanie” sprzyja rynkom akcyjnym, gdyż spoglądając na pierwsze reakcje w Europie, sytuacja wygląda naprawdę optymistycznie. Niemiecki DAX zakończył dzień wzrostem o 2,28%, brytyjski FTSE100 zyskał 1,12, natomiast francuski CAC40 2,27%.

Sytuacja na warszawskim parkiecie może nie była tak imponująca, jak na zachodnich giełdach, tym niemniej na indeksie dwudziestu największych polskich spółek, stronie popytowej udało się wypracować wzrost o 1,01%.

Czytaj więcej

Informacje zawarte w powyższym komentarzu nie stanowią porady inwestycyjnej oraz rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku (Dz. U. Z 2005 r. nr 206, poz. 1715) dotyczącej informacji stanowiących rekomendacje na temat instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Treści zostały   przygotowane z największą dokładnością i mają charakter wyłącznie informacyjny. Odpowiedzialność za decyzje, które zostały podjęte na ich podstawie oraz ich konsekwencje, nie leżą po stronie Patron FX (marką Forex TB LTD.). Instrumenty wykorzystujące dźwignię finansową są zawsze związane z ryzykiem poniesienia zysku lub straty, która może przewyższyć początkowy kapitał inwestora.