Inwestorzy szykują się na Jackson Hole

platformy forex

Inwestorzy szykują się na Jackson Hole

 

Artykuł opublikowany w:

Magazyn Fakty Logo

Inwestujesz na platformach inwestycyjnych? Ta informacja może Ci się przydać.

Bieżący tydzień zakończy się mocnym akcentem. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na piątkowe wystąpienie Janet Yellen w Jackson Hole. Tematem całej serii wystąpień bankierów centralnych na sympozjum organizowanym w górskim kurorcie stanu Wyoming będzie projektowanie ram polityki pieniężnej. W krótkim terminie najważniejsze będą sugestie ze strony szefowej Fed dotyczące najbliższych działań. 

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

Czy Yellen rzeczywiście będzie chciała sugerować wcześniejsze ruchy stóp procentowych? Jeśli tego nie zrobi, może to negatywnie wpłynąć na dolara.

Po silnych wzrostach w ostatnim czasie, w poniedziałek ponad trzyprocentowe spadki notowały ceny ropy naftowej. Cofnięcie w cenach może być podyktowane zapowiedzią Iraku, czyli drugiego największego producenta w kartelu OPEC, że w najbliższych dniach zostanie zwiększony eksport surowca o 150 tysięcy baryłek dziennie, co stanowi wzrost o około 5% w relacji do dotychczasowej wielkości. Jednak już we wtorek czarne złoto zyskiwało na wartości. Aktualnie ceny surowca utrzymują się w pobliżu swoich najwyższych poziomów w tym roku, czyli 50 USD. Odmiana WTI zakończyła wtorek na poziomie 48,10 USD za baryłkę, zyskując tym samym 2,23%. Odmiana Brent wzrosła natomiast o 1,63% i była notowana po 49,96 USD za baryłkę.

Notowania na Starym Kontynencie przyniosły we wtorek wzrosty bazowych indeksów. Po kilku ostatnich sesjach, podczas których miało miejsce cofnięcie na rynkach akcyjnych, inwestorzy nareszcie mieli chwilę, aby odetchnąć. Niemiecki DAX wzrósł na koniec dnia o 0,94%, francuski CAC40 o 0,72%, a brytyjski FTSE100 o 0,59%. Czy to sygnał powrotu do wzrostów? Prawdopodobieństwo jest raczej niewielkie, ponieważ wzrosty na europejskich parkietach były w dużej mierze podyktowane odbiciem na cenach ropy naftowej, po tym jak pojawiły się pogłoski o współpracy Iranu i OPEC, a także w miarę dobrych odczytach PMI ze strefy euro i Japonii. Poza tym, inwestorzy wciąż pozycjonują się pod kątem piątkowego sympozjum w Jackson Hole.

W Warszawie natomiast na indeksie skupiającym największe polskie spółki mogliśmy zauważyć kompletną bezsilność strony popytowej, a na tle zachodnich rynków indeks WIG20 wypadł nienajlepiej. W rezultacie indeks stracił we wtorek 0,54%, a obroty na całym rynku wyniosły przeszło 900 mln zł.  Gorszy wynik odnotowała jedynie giełda w Turcji, gdzie indeks BIST 100 spadł o 0,79%. Jeszcze w poniedziałek rodzimy parkiet był relatywnie silny na tle europejskich indeksów. WIG20 zakończył dzień symbolicznym wzrostem o 0,01%, ale co najważniejsze, graczom udało się obronić poziom 1800 pkt.

Wtorkowe dynamiczne ruchy były zapewne wywołane przecenami Pekao i PZU. Zysk netto grupy PZU w II kwartale 2016 r. spadł do 166,2 mln zł z 380 mln zł rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Okazał się o 29% niższy oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie 232,5 mln zł. Pod znakiem zapytania pozostaje w takim razie zakup Pekao (również traciło podczas wtorkowej sesji), którym grupa kapitałowa jest zainteresowana.

Konrad Mikołajko

Head of Support

Patron FX

 

 

[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.