Hossa trwa w najlepsze

platformy forex

05/08/2016 Hossa trwa w najlepsze

Czwartkowe notowania na giełdach europejskich zakończyły się dla traderów z platform inwestycyjnych wzrostami, głównie za sprawą decyzji jaką podjął Bank of England w sprawie stóp procentowych. Przedstawiciele Komitetu do spraw Polityki Monetarnej przy BoE zagłosowali za obniżeniem stopy procentowej o 0,25 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Jednak na tym nie koniec. Planowane jest wstrzyknięcie 170 mld GBP środków w kwiobieg gospodarki. Między innymi planowane jest  skupienie w ciągu najbliższych 6 miesięcy obligacji skarbowych za kwotę 60 mld GBP, a także przeznaczyć w ciągu nadchodzących 18 miesięcy 10 mld GBP na zakupy obligacji korporacyjnych, mających jakby nie patrzeć silny wpływ na brytyjską gospodarkę. W celu stymulowania gospodarki Bank nie wykluczył dalszych obniżek stóp procentowych. Była to odpowiedź na opublikowane w lipcu wyprzedzające wskaźniki makroekonomiczne, które okazały się najsłabsze od przeszło 7 lat.

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

W reakcji na rozszerzenie QE funt stracił na wartości i z dużym prawdopodobieństwem będzie utrzymywał niską wartość jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Nastroje na rynkach były w czwartek bardzo dobre. W rezultacie niemiecki DAX zakończył notowania wzrostem o 0,57%, brytyjski FTSE100 wzrósł o 1,59%, a francuski CAC40 o 0,57%. Warszawski indeks WIG20 zyskał na koniec dnia 1,68%, przy obrotach na całym rynku na poziomie 530 mln złotych.

Spośród niewielkiej ilości napływających danych makroekonomicznych, z pewnością na uwagę zwracają dane z rodzimego rynku pracy, które nota bene bardzo pozytywnie zaskoczyły. Otóż stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 8,6%. Tak dobrego wyniku nie było od 25 lat. Liczba bezrobotnych w końcu lipca bieżącego roku była o 223,7 tys. osób niższa niż przed rokiem. To spadek o 14,1%.

Dziś bez wątpienia najważniejszą informacją dnia będą comiesięczne dane dotyczące rynku pracy w Stanach Zjednoczonych (Payrolls) a także amerykański bilans hanlu zagranicznego. Po bardzo słabych danych w maju, kiedy to zatrudnienie wzrosło zaledwie o 11 tys. oraz dużej poprawie w czerwcu, kiedy gospodarka amerykańska stworzyła 287 tys. nowych miejsc pracy, rynek zakłada, że dane za lipiec wskażą na stabilizację. Konsensus rynkowy przyjmuje, że liczba nowych miejsc pracy wzrośnie o 180 tys. Stopa bezrobocia w lipcu ma wynieść 4,8 proc. wobec 4,9 proc. w czerwcu.

 

Sesja w USA:

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się minimalnymi zmianami głównych indeksów. Inwestorzy czekają na piątkową publikację danych z amerykańskiego rynku pracy, które mogą wskazać, czy może wkrótce dojść do podwyżki stóp procentowych w USA. W rezultacie indeks Dow Jones Industrial Average stracił na koniec notowań 0,02%, S&P500 wzrósł o 0,02%, natomiast Nasdaq Composite o 0,13%.

 

Waluty:

Kurs EURUSD na koniec czwartkowych notowań dotarł do poziomu 1,1130, a tym samym spadł o 0,17%. Para EURGBP zyskała 1,49% i osiągnęła poziom 0,8490, natomiast EURJPY spadła o 0,19% osiągając 112,64.

Polska waluta jest chwilę po południu wyceniana przez rynek następująco: 4,2857 PLN wobec euro, 3,8409 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9460 PLN wobec franka szwajcarskiego i 5,0610 PLN wobec funta szterlinga.

 

Surowce:

Notowania złota w czwartek wzrosły o 0,20% do poziomu 1358,80 USD za uncję. Srebro straciło 0,39% i było notowane po 20,373 USD za uncję. Ropa naftowa, w przypadku odmiany WTI, wzrosła o 2,69% docierając do poziomu 41,93 USD za baryłkę. Odmiana Brent natomiast zyskała 2,76% i była notowana po 44,29 USD za baryłkę.

 

Konrad Mikołajko

Head of Support

 

 

[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.