Historia funta szterlinga na terenach Zjednoczonego Królestwa sięga blisko 1200 lat. Zdecydowanie jest to najstarsza waluta świata, która na pewno nie wypadnie z obiegu jako środek płatniczy. Każdy, kto choć raz w życiu wymieniał funty doskonale wie, że brytyjski nominał jest najbardziej dynamiczną walutą na światowym rynku. W tym artykule opowiadamy o tym, jak z biegiem lat ewoluował brytyjski pieniądz. Wyjaśniamy także co sprawia, że jego notowania na giełdzie są tak operatywne?
Trochę historii…
Co ciekawe, brytyjski system walutowy był od samego początku inspirowany rzymskim systemem monetarnym. Jaka jest historia funta szterlinga? Słowo „pound”, czyli funt wywodzi się z łacińskiego słowa Libra i oznacza „wagę”, a zadaniem jego oznaczenia £ jest właśnie nawiązanie do wagi . Szterling natomiast, jest synonimem słowa pełnowartościowy. Czy wiesz, że funt był oficjalną jednostką walutową już w 775 r.? Za równowartość jednego funta można było wówczas dokonać zakupu aż 15 krów! Aby jednak pełnoprawnie móc mówić o tym, że funt pełnił rolę oficjalnej waluty, musiał być w jakiś sposób podzielny. Jak tego dokonano?
nominał | przelicznik | wartość srebra (w gramach) |
Farthing (najmniejsza jednostka monetarna) | 1 Farthing | 0,3888 g |
Pens | 1 Pens = 4 Farthings | 1,5555g |
Szyling | 1 Szyling = 12 Pensów | 31,11 g |
Funt | 1 Funt = 20 Szylingów | 373 g srebra najwyższej próby |
Pierwsze monety były bite z czystego srebra, dopiero w 1158 król Henryk II, który wprowadził do obiegu monetę z próby srebra 925. Sam funt na przestrzeni wieków korygowany był wielokrotnie. Obecnie w Wielkiej Brytanii funkcjonują monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensów oraz 1 i 2 funty. Natomiast banknoty to 5, 10, 20 i 50 funtów. Dodatkowo na terenie Szkocji możemy także spotkać banknoty o wartości 1 i 100 funtów. Co ciekawe, aż do 15 lutego 1971 r. funt dzielił się na 240 pensów, bądź na 20 szylingów. Dopiero od 1971r. na terenach Zjednoczonego Królestwa wdrożono system dziesiątkowy, dzięki czemu 1 funt stanowi równowartość 100 pensów (1£=100p).
Kurs funta – dlaczego jest niestabilny? 3 najważniejsze czynniki
Do dziś wiele pytań i wątpliwości wzbudza jednak niezwykle dynamiczna pozycja funta brytyjskiego na światowej giełdzie forex. Jego wahania na przestrzeni roku potrafią sięgać nawet kilku złotych. Najniższy w historii kurs walutowy Wielka Brytania osiągnęła po wojnie, kiedy jego cena wyniosła 2,80 USD, co kształtowało się wówczas na poziomie 30,5% wartości dolara amerykańskiego! Co sprawia, że kurs kupna – sprzedaży brytyjskiej waluty jest tak zróżnicowany?
Po pierwsze dwa najistotniejsze czynniki, których nikomu chyba nie trzeba przedstawiać, czyli popyt i podać. UK, jako jeden z krajów o tzw. płynnym kursie walutowym cechuje się niejako „sezonowością”, więc jeśli w danym okresie na funta jest duży popyt to jego cena będzie wówczas większa.
Po drugie wysokość stóp procentowych. W Wielkiej Brytanii wysokość stóp procentowych ustalana jest przez Bank of England. Jest to tzw. bazowa stopa oprocentowania, która w bezpośredni sposób wpływa na stopę procentową stosowaną podczas pożyczania pieniędzy i obecnie wynosi ona 0,25% (stawka na dzień 03.11.2020r) i zmieniła się ona aż o 0,15 p.p. w stosunku do wartości z I kwartału 2020r., kiedy jej wartość wyniosła 0,10%. Kierując się więc czystą logiką: wyższe stopy procentowe oznaczają dla walut wyższą cenę, a ich obniżenie wpływa na utratę wartości. Niektórzy eksperci z dziedziny finansów twierdzą, że obniżenie poziomu stóp procentowych może mieć pozytywny wpływ na stymulację wzrostu gospodarczego.
Po trzecie oczywiście inflacja. Najprościej mówiąc, jeśli współczynnik inflacji będzie zbyt wysoki, może to spowodować niestabilność gospodarczą i deprecjację waluty.
Co ma wpływ na aktualny kurs funta?
Reasumując, na aktualny kurs funta ma wpływ wiele różnych czynników ekonomiczno-gospodarczych, a także politycznych. Jedną z najgłośniejszych przyczyn był m. in. Brexit, który wywarł nieodzowny wpływ na wzrost wartości funta. Dziś powoli możemy zacząć mówić o powrocie pozytywnych nastrojów na rynku, kurs funta przekroczył bowiem wartość 5,15 zł i nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić.
Odwiedzaj nasz blog regularnie. Znajdziesz w nim prognozę kursu funta oraz aktualne i najnowsze informacje walutowe. Zapraszamy!
Witam, proszę sprawdzić czy to nie błąd, wg informacji znalezionych na innej stronie 1 Funt to 240 pensów lub 20 szylingów, a 1 Szyling to 12 pensów
Dziękuje za uwagę, w tabeli trafiła się literówka. Już poprawione 🙂