Mawia się, że Wielka Brytania to kraj z zamiłowaniem do tradycji. Lewostronny ruch, śniadania z jajkiem sadzonym, bekonem i hash brown czy niezachwiana od setek lat monarchia. To tylko niektóre ze zwyczajów, które do dziś są niekonwencjonalnymi symbolami Wysp Brytyjskich. Jednym z nich jest także niezależna waluta funt brytyjski. Jak się okazuje, pozycja funta jest dynamiczna nie tylko w ujęciu kursu na giełdzie. Także jeżeli chodzi o jego odmianę w poszczególnych krajach Zjednoczonego Królestwa. Czym jest tzw. waluta lokalna? Jaka jest oficjalna waluta Wielkiej Brytanii? Czy funtem szkockim zapłacimy w Londynie? Zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu!
Funt szkocki czy brytyjski? Czym zapłacimy w Wielkiej Brytanii?
Brytyjski funt szterling, nazywany także potocznie po prostu funtem brytyjskim jest oficjalną walutą Zjednoczonego Królestwa. Skąd więc rozbieżność i produkcja tzw. walut lokalnych w innych krajach Wielkiej Brytanii? W myśl ogólnie obowiązującego prawa, Banki w Szkocji również mają prawo do emitowania własnych walut (lokalnych). Zachowały one pełnię praw do włączenia do obiegu gotówkowego swoich nominałów. W związku z tym moglibyśmy odnieść wrażenie, że pracując w Londynie i wyjeżdżając na urlop np. do Glasgow, który oficjalnie należy przecież do krajów Zjednoczonego Królestwa musielibyśmy wymienić funty brytyjskie na szkockie. Na szczęście różnice pomiędzy nimi są raczej kwestią chęci kontynuowania wieloletnich tradycji. Stosunek funta brytyjskiego do szkockiego pomiędzy poszczególnymi krajami wynosi równo 1:1. Co ciekawe, waluty lokalne nie posiadają swojego odpowiednika w formie bilonu i są emitowane wyłącznie w postaci banknotów
Gdzie można zapłacić funtem szkockim (SCP)?
Funt szkocki (SCP) jest emitowany przez The Royal Bank of Scotland, Bank of Scotland oraz Clydesdale Bank. Pieniądz Królestwa Szkocji sam w sobie nie jest oficjalnym środkiem płatniczym. Jednak na terenie UK spokojnie możemy za jego pomocą zrobić zakupy lub zapłacić za jakiekolwiek inne usługi.
Bank of Scotland wyemitował dwie serie banknotów: Bridges Series oraz Tercentenary Series. Pierwsza z nich na emblematach przedstawia najsłynniejsze szkockie mosty, natomiast druga przedstawia różne rodzaje aktywności.
The Royal Bank of Scotland również wypuścił do obiegu dwie serie banknotów. Pierwsza z nich z wizerunkiem Lorda Ilay’a na awersie oraz zamkami Szkocji na rewersie. Od roku 2017 seria ta jest sukcesywnie wypierana przez nowe banknoty z wizerunkiem i fragmentem wiersza S. MacLean (banknot 5- funtowy) oraz z wizerunkiem Mary Somerville na awersie i rysunkiem dwóch wydr wraz z fragmentem wiersza N. MacCaiga (banknot 10- funtowy).

Clydesdale Bank wyemitował za to aż trzy pamiątkowe serie banknotów. Na każdym z nich uwiecznione zostały postaci znanych szkotów, którzy mają wpływ na historię i dalszy rozwój kraju po roku 2015. Od tego samego roku Clydesdale Bank emituje także banknoty polimerowe.
Jak najlepiej wymienić funty szkockie?
Jak już wspomnieliśmy na początku, waluty lokalne na terenie Wielkiej Brytanii mają tę samą wartość. Jednak jeżeli chcemy za ich pośrednictwem dokonać zapłaty za towary lub usługi, możemy to zrobić wyłącznie w krajach Zjednoczonego Królestwa. Funty szkockie możesz swobodnie wymienić w angielskim banku lub za pośrednictwem kantorów w Anglii, które zajmują się wymianą walut.
Pamiętaj! Za granicą (w tym w Polce) kantory nie chętnie wymieniają funty szkockie na złotówki. Dlatego przed wyjazdem z Anglii lepiej wymienić je na oficjalną walutę (funt szterling). Możesz również skorzystać z brytyjskich kantorów, które z chęcią odkupią od Ciebie funty szkockie.
Jeśli posiadasz walutę w angielskim banku i chcesz wysłać funty do Polski to możesz skorzystać z firm z branży przekazów pieniężnych.