Dzień ważnych decyzji

platformy forex

21/09/2016 Dzień ważnych decyzji

Wczorajsze notowania na europejskich parkietach zakończyły się praktycznie bez zmian bazowych indeksów. Przez większość dnia panował marazm spowodowany wyczekiwaniem na środowe decyzje banków centralnych, a konkretnie Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej USA. Jedną z nich już poznaliśmy, ale o tym za chwilę.

Na bierność inwestorów przekładało się również nie rozbudowane kalendarium makroekonomiczne. Inwestorzy poznali minimalnie słabszy odczyt niemieckiej inflacji producenckiej, która wyniosła -1,6% (prognoza -1,5%), a także słabsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Jak się okazało, w sierpniu liczba wydanych pozwoleń na budowę spadła o 0,4% w ujęciu miesięcznym i o 2,3% w ujęciu rocznym, natomiast liczba rozpoczętych budów była niższa o 5,8% m/m i 0,9% r/r. Poznaliśmy również prognozy rządowe dla Szwajcarii, które pokazują iż z gospodarką nie jest tak źle. Pomimo wielu turbulencji w gospodarce, władze są przekonane o poprawie sytuacji w gospodarce i zdecydowały o podniesieniu prognozy wzrostu PKB na 2016 rok z 1,4% do 1,5%. 

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

Bez mian natomiast pozostawiono prognozy PKB na 2017 rok (+1,8%) a także inflacji (+0,3%). Na rynku pracy rząd Szwajcarii również prognozuje poprawę, gdyż według oczekiwań stopa bezrobocia powinna spaść w 2016 i 2017 roku do 3,3%.

W rezultacie niemiecki DAX zakończył wtorkowe notowania zyskując 0,19%, francuski CAC40 stracił 0,13%, a brytyjski FTSE100 wzrósł o 0,25%. Na rynku przy Książęcej, WIG20 przy bardzo niskich obrotach, które osiągnęły na cały rynku niewiele ponad 550 mln złotych, zakończył dzień wzrostem o 0,33%.

Dziś poznaliśmy już decyzję Banku Japonii, który ogłosił, że będzie utrzymywać rentowność 10-letnich obligacji skarbowych rządu poniżej 0% (-0,1%). Oznacza to, że wkroczy na rynek skupując wszystkie papiery o okresie zapadalności dekady, których dochodowość przekroczy tą barierę. Dodatkowo zapowiedział, że będzie dążył do przekroczenia celu inflacyjnego ustanowionego na poziomie 2%. Na tę decyzję rynki zareagowały wyprzedażą jena oraz wzrostami cen akcji. To może się przełożyć na optymistyczne nastroje również na rynkach w Europie.

Co jednak jeszcze przed nami? Rodzimi inwestorzy poznają wskaźniki koniunktury konsumenckiej w Polsce. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy tygodniową zmianę zapasów paliw, gdzie prognozuje się spadek o 0,56%. Najważniejszym jednak wydarzeniem dzisiejszego dnia, do którego inwestorzy przygotowują się już od tygodni, będzie decyzja FOMC w sprawie wysokości stóp procentowych w USA oraz projekcje makroekonomiczne. Reakcję na powyższe na parkietach w Europie poznamy dopiero jutro, gdyż publikacja dotycząca stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych zaplanowana jest na godzinę 20:00.

 

Sesja w USA:

Rynek akcyjny w Stanach Zjednoczonych zamknął wtorkowy handel, podobnie jak rynki w Europie – na neutralnych poziomach. W momencie zamknięcia na Giełdzie w Nowym Jorku indeks Dow Jones Industrial Average zyskał 0,05%, S&P500 wzrósł o 0,03%, natomiast Nasdaq Composite o 0,12%.

 

Waluty:

Wtorkowe notowania dla EURUSD zakończyły się spadkiem o 0,17% do poziomu 1,1155.

Kurs EURGBP zakończył dzień wzrostem o 0,14% do poziomu  0,8588, natomiast EURJPY stracił 0,41% docierając do poziomu 113,44.

Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2994 PLN za euro, 3,8534 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9439 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,0026 PLN za funta szterlinga.

 

Surowce:

Złoto zakończyło wtorkowe notowania wzrostem o 0,16% do poziomu 1319,25 USD za uncję. Srebro natomiast straciło 0,07% i osiągnęło poziom 19,277 USD za uncję. W przypadku ropy naftowej, odmiana WTI zakończyła dzień na poziomie 43,44 USD za baryłkę, zyskując tym samym 0,32%, natomiast odmiana Brent straciła  0,15% i była notowana po 45,88 USD za baryłkę.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszej stronie Patron FX Warszawa.

Konrad Mikołajko

Head of Support

[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.