10/10/2016 Dane z rynku pracy w USA mocno zaskoczyły

Ostatnia sesja minionego tygodnia okazała się nie zbyt udaną dla inwestorów i zakończyła się spadkami na większości bazowych indeksów. W centrum uwagi rynków w piątek były najważniejsze w tym miesiącu dane z gospodarki amerykańskiej, które rozminęły się nieco z oczekiwaniami. W USA we wrześniu stopa bezrobocia wyniosła 5% i przybyło 156 tys. miejsc pracy w sektorach pozarolniczych. Konsensus rynkowy zakładał odpowiednio 4,9% i 172 tys. Uwagę zwróciła przy tym korekta w górę danych za sierpień. Niższy od spodziewanego okazał się za to miesięczny wzrost płac.

W reakcji na dane ze Stanów Zjednoczonych osłabił się dolar, a także traciły akcje na większości światowych indeksów. Amerykańska waluta zbliżyła się w trakcie sesji do 1,11, jednak po południu kurs EURUSD zbliżył się do 1,12. Dolar tracił w piątek również do jena. Kurs USDJPY spadł o blisko 1% w okolice 103. Parkiety na Starym Kontynencie też ogarnęła wyprzedaż. 

Czytaj więcej

Informacje zawarte w powyższym komentarzu nie stanowią porady inwestycyjnej oraz rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku (Dz. U. Z 2005 r. nr 206, poz. 1715) dotyczącej informacji stanowiących rekomendacje na temat instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Treści zostały   przygotowane z największą dokładnością i mają charakter wyłącznie informacyjny. Odpowiedzialność za decyzje, które zostały podjęte na ich podstawie oraz ich konsekwencje, nie leżą po stronie Patron FX (marką Forex TB LTD.). Instrumenty wykorzystujące dźwignię finansową są zawsze związane z ryzykiem poniesienia zysku lub straty, która może przewyższyć początkowy kapitał inwestora.