Co to jest spread walutowy??

Co to jest spread walutowy?

Jednym z kluczowych elementów przy wymianie waluty jest wielkość spreadu dla pary walutowej np. GBP/PLN. Spread walutowy to nic innego jak różnica pomiędzy kursem kupna, a kursem sprzedaży danej waluty. Aby lepiej zrozumieć czym jest spread, wyobraź sobie jakąkolwiek operację handlową jak np. kupowanie aut na sprzedaż. Różnica między pierwotnie zapłaconą ceną a otrzymanymi pieniędzmi nazywa się zyskiem lub dochodem. Spread działa podobnie i to kantory, banki czy firmy świadczące usługi przekazów pieniężnych otrzymują w tym przypadku dochód.

Co to jest spread i jak działa?

Wymiana walut czy przesyłanie pieniędzy na zagraniczny rachunek bankowy wiąże się z pewnymi kosztami. Dobrze zdają sobie z tego sprawę osoby pracujące w Wielkiej Brytanii, które mają zobowiązania w Polsce. O tym czy dana transakcja jest opłacalna decyduje spread walutowy, czyli różnica między ceną kupna i sprzedaży pary walutowej. Każdy kto chce wymienić funty na złotówki będzie miał jeszcze do czynienia z trzecim terminem jakim jest „kurs rynkowy”. To właśnie ten kurs jest podawany w większości notowań i znajduje się zazwyczaj po środku. Na jego podstawie banki, kantory oraz firmy przekazujące pieniądze ustalają swoje marże. Jeśli zależy Ci na korzystnej wymianie walut to powinieneś znaleźć taką instytucję finansową, która oferuje najniższy spread, a najlepiej zbliżony do rynkowego. Pewnie zastanawiasz się jak go policzyć i czy ma to jakieś znaczenie?

Jak obliczyć spread walutowy ?

Spread walutowy możesz obliczyć w łatwy i prosty sposób. Wystarczy, że posiadasz podstawowe dane jak: kurs kupna oraz kurs sprzedaży danej pary walutowej np. GBP/PLN. Przedstawię to na gotowym przykładzie:

  • kurs kupna 4,95
  • kurs sprzedaży 4,65

Aby dowiedzieć się, ile wynosi spread walutowy wystarczy obliczyć różnicę pomiędzy kursem kupna 4,95 zł, a kursem sprzedaży 4,65 zł. W tym przypadku spread walutowy dla jednego funta wynosi 30 groszy, czyli aż 6% wartości transakcji – jest to potencjalny zysk banku. Pamiętaj, że im wartość jest niższa tym lepiej dla osoby wymieniającej walutę. Co oznacza mniejszą marże nałożoną przez pośrednika.

Ważne! Każdy bank, kantor czy inna instytucja finansowa ustala własny kurs walut. Po tej cenie skupują jedną walutę za mniejsze pieniądze, a następnie sprzedają z zyskiem. Różnica pomiędzy tymi wartościami to właśnie spread walutowy.

Spread walutowy – dlaczego jest to tak istotne?

Wysokość spreadu walutowego ma wpływ na Twoje finanse. To Ty decydujesz, ile pieniędzy zostawisz w banku, a ile trafi z powrotem do Ciebie. Jest to szczególnie istotne dla osób, które regularnie wymieniają walutę. Dzięki temu będą wiedzieć, jakie są realne koszty za wymianę waluty. Jeśli dysponujesz kwotą 1000 funtów i chcesz ją wymienić na złotówki. Dodatkowo, znalazłeś ofertę ze stawkami jak w przykładzie wyżej, to bank na takiej transakcji może zyskać nawet 300 złotych (1000 funtów * 0,30 zł). Wystarczy, że odkupi od Ciebie funty i sprzeda je po wyższej cenie. Całkiem sporo, nie uważasz?

Na szczęście na rynku finansowym istnieją firmy, które oferują dużo atrakcyjniejszy kurs wymiany walut, a spread walutowy nie przekracza 1% wartości transakcji. Dzięki czemu, bez ponoszenia dużych kosztów można w szybki i tani sposób wysłać funty do Polski. Dodatkowo można skorzystać z ofert firm, które nie pobierają opłat za przelew. Więc jest to jedna z najtańszych opcji na wymianę i transfer środków z Anglii do Polski.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *