22/09/2016 Obyło się bez większych zaskoczeń

Środa była dniem posiedzeń dwóch z trzech najważniejszych banków na świecie. Rano poznaliśmy decyzję Banku Japonii w sprawie dalszej polityki monetarnej. Ostatecznie decyzja trochę zaskoczyła inwestorów, gdyż BoJ nie zdecydował się obniżyć stóp procentowych, ale zmodyfikował nieco program skupu aktywów. Dotychczasowy limit skupu aktywów w kwocie 80 bilionów jenów rocznie został zniesiony, jednak w praktyce luzowanie ilościowe może przyjąć większe rozmiary, a kwoty wydawane na kupno aktywów finansowych mogą okazać się znacznie wyższe niż do tej pory.Powyższa decyzja nie wpłynęła znacząco na kwotowanie jena, gdyż w pierwszej reakcji na odczyt JPY się osłabiał w stosunku do dolara, jednak w rezultacie para USD/JPY zakończyła dzień na poziomie 100,435 – czyli umocnienie jena.

Pozytywny sentyment powrócił również na rynki europejskie, które od samego rana zyskiwały na wartości. Niemiecki DAX zakończył dzień wzrostem o 0,41%, francuski CAC40 zyskał 0,48, a brytyjski FTSE100 0,06%.

Czytaj więcej

Informacje zawarte w powyższym komentarzu nie stanowią porady inwestycyjnej oraz rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku (Dz. U. Z 2005 r. nr 206, poz. 1715) dotyczącej informacji stanowiących rekomendacje na temat instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Treści zostały   przygotowane z największą dokładnością i mają charakter wyłącznie informacyjny. Odpowiedzialność za decyzje, które zostały podjęte na ich podstawie oraz ich konsekwencje, nie leżą po stronie Patron FX (marką Forex TB LTD.). Instrumenty wykorzystujące dźwignię finansową są zawsze związane z ryzykiem poniesienia zysku lub straty, która może przewyższyć początkowy kapitał inwestora.