Aktualnosci rynku 13.02.2019

platformy forex

13.02.2019 Aktualności rynku

RYNEK

Wall Street silnie w górę patrząc z optymizmem w stosunku do negocjacji handlowych między Chinami i Stanami Zjednoczonymi oraz wstępnego porozumienia w Kongresie, aby zapobiec kolejnemu częściowego zamknięciu rządu. Indeks S&P500 wzrósł o 1.29% do 2744.73 pkt., powracając do 200-sesyjnej średniej kroczącej. Dow Jones zyskał 1.49% do 25425.76 pkt., natomiast Nasdaq zakończył dzień 1.53% na plusie dochodząc do 7014.67 pkt.

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek, że może się okazać, że pierwotny termin 1 marca na zawarcie umowy handlowej z Chinami tylko "na chwilę się obsunie", ponieważ obie strony są bliskie porozumienia. Urzędnicy w Waszyngtonie i Pekinie wyrazili nadzieję, że seria rozmów w tym tygodniu przybliży ich do złagodzenia siedmiomiesięcznej wojny handlowej. Sekretarz Skarbu USA Robert Mnuchin, kiedy wychodził w hotelu w Pekinie został zapytany, jakie są jego nadzieje na wizytę, odpowiedział "produktywne spotkania" i nie rozwijał dalej tematu. Na czwartek oraz piątek wraz z przedstawicielem handlowym USA Robertem Lighthizerem mają umówione ważne rozmowy z wicepremierem Liu He, po których zapewne będzie wiadomo coś więcej.

Amerykańscy negocjatorzy osiągnęli w Kongresie porozumienie pomiędzy Demokratami i Republikanami, które zebrali razem we wstępną dwustronną umowę bezpieczeństwa granicznego, aby uniknąć kolejnego częściowego zamknięcia rządu. Prezydent Donald Trump wyraził jednak niezadowolenie z tego porozumienia i powiedział, że jeszcze nie zdecydował, czy je poprzeć. Napisał na Twitterze, że nie spodziewa się kolejnego shutdownu, ale podkreślił, że będzie nadal poszukiwał sposobów sfinansowania budowy muru, nawet mimo sprzeciwu Kongresu. Trump napisał również że, "Niezależnie od tego, czy będą pieniądze na mur, będzie on zbudowany, tak jak zapowiadaliśmy!"

WALUTY

Dolar amerykański we wtorek był ewidentnie słabszy, ponieważ inwestorzy zaczęli przenieśli swoje pieniądze w bardziej ryzykowne aktywa, licząc na porozumienie handlowe pomiędzy Chinami i USA. Indeks dolara po wyznaczeniu dwumiesięcznego maksimum na poziomie 97.070 zszedł do poziomu 96,667. Kurs EURUSD zamknął sesję na poziomie 1.1336, zyskując 0.5% w stosunku do nowego trzymiesięcznego minimum na poziomie 1.1258.

Dolar nowozelandzki zyskał aż 1.7% w stosunku do dolara amerykańskiego, dochodząc do poziomu 0.6852 po tym, jak Bank Rezerwy Federalnej w Nowej Zelandii utrzymał oficjalną stopę pieniężną na poziomie 1.75 % i przedstawił prognozę pierwszej podwyżki stóp procentowych dopiero z końcem 2020 roku.

Artur Wizner
Makler Papierów Wartościowych
Patron FX
[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.