Aktualnosci rynku 06.02.2019

platformy forex

06.02.2019 Aktualności rynku

RYNEK

Prezydent Donald Trump wygłosił w Kongresie doroczne orędzie o stanie państwa. Wielu inwestorów miało nadzieje, że Trump zaoferuje jakiś dowód rzeczywistego, konkretnego postępu w negocjacjach handlowych z Chinami. Tymczasem prezydent ograniczył się do ponownego punktowania Chin za niesprawiedliwe praktyki handlowe oraz kradzież własności intelektualnej dodając, że potencjalne porozumienie musi zawierać koniec tego procederu oraz redukcję wciąż wysokiego deficytu handlowego.

[read more="Czytaj więcej" less="Czytaj mniej"]

Donald Trump wrócił również do potrzeby budowy muru na granicy z Meksykiem, co świadczy o tym, że w tej kwestii nic się nie zmieniło, a kolejne zamknięcie prac rządu federalnego jest dalej realne. Amerykańscy inwestorzy stwarzają wrażenie, że większą wagę niż do polityki przykładają do wyników spółek oraz danych ekonomicznych, których kolejna solidna dawka zostanie opublikowana w dniu dzisiejszym. Indeks S&P500 wzrósł o 0.47 % do poziomu 2737.70. Dow Jones zyskał 0.68 % i zakończył dzień na poziomie 25411.52 pkt. Nasdaq wzrósł o 0.91% zamykając sesję na poziomie 7023.52 pkt.

Na Starym Kontynencie dzisiejszy dzień rozpoczął się od publikacji fatalnych danych z niemieckiego przemysłu. Opublikowane rano dane o napływających zamówieniach przemysłowych za grudzień pokazały spadek o 1.6% w ujęciu miesiąc do miesiąca. Porównując ten wynik z grudniem 2017 roku, wartość zamówień w niemieckim przemyśle była aż o 10.8% niższa. Jest to tym samym kolejny po słabych wskaźnikach PMI dowód wskazujący na pogarszającą się koniunkturę w Niemczech oraz rosnące ryzyko recesji w największej gospodarce Europy. Kontrakty terminowe na niemiecki DAX tracą aktualnie 0.44% i są notowane na poziomie 1138.00 pkt.

WALUTY

Ostatnie 24 godziny przyniosły sporo zmienności na światowych rynkach walutowych. Największy ruch wykonał dolar australijski tracąc 1.4% w stosunku do dolara amerykańskiego i dochodząc do poziomu 0.7129. Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny Australii pozostawił stopy procentowe bez zmian, natomiast wypowiedź prezesa Philipa Lowe na konferencji prasowej o potencjalnej obniżce stóp procentowych, była dla inwestorów całkowicie niespodziewana. Również funt brytyjski dość znacząco osłabił się w stosunku do dolara amerykańskiego, tracąc we wtorek 0.65% do 1.2950, wraz z rosnącą niepewnością w sprawie Brexitu.

Polski złoty utrzymuje się stabilnie w okolicach 4.2900 względem euro, w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej w spawie stóp procentowych oraz konferencję po posiedzeniu. Analitycy nie oczekują zmian w aktualnie prowadzonej polityce pieniężnej, a ewentualnych impulsów, które mogłyby spowodować większy ruch waluty, doszukują się na rynkach globalnych. W stosunku do dolara amerykańskiego polski złoty jest wyceniany na poziomie 3.7650.

Artur Wizner
Makler Papierów Wartościowych
Patron FX
[/read]

Ryzyko Inwestycji: Kontrakty CFD są  instrumentami złożonymi tym samym wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty zainwestowanych środków z powodu dźwigni finansowej. 57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na takie ryzyko utraty pieniędzy.